Cerkiew w Krościenku

Posted by

Krościenko to wieś w Górach Sanocko-Turczańskich, choć zwyczajowo przypisywana do Bieszczadów. Leży w województwie podkarpackim w powiecie bieszczadzkim i gminie Ustrzyki Dolne. Wieś po II wojnie światowej znalazła się w granicach ZSRR i dopiero po tzw „prostowaniu granic” w 1951 roku wróciła do Polski. Ciekawostką jest to, że zaraz po tym w 1952 roku Krościenko zostało zasiedlone przez komunistycznych uchodźców politycznych z Grecji. Wielu z nich żyje tu do dziś.

Główną atrakcją wsi jest drewniana Cerkiew Narodzenia Matki Bożej, która obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Greckokatolicka świątynia została wzniesiona prawdopodobnie w 1794 lub 1799 roku w miejscu starszej cerkwi z 1558 roku. Jest to cerkiew orientowana, trójdzielna o konstrukcji zrębowej. Kryty gontem dach wieńczą trzy cebulaste wieżyczki, z których ta nad nawą, wsparta na ośmiobocznym cokole jest największa.

Wiadomo, że w 1864 roku cerkiew była remontowana. Po powrocie Krościenka do Polski w 1951 roku cerkiew stała nieużywana, do momentu kiedy pojawili się tu greccy emigranci. Zaadoptowali oni wtedy świątynie na owczarnię i magazyn obornika i zniszczyli tym samym wnętrze i wyposażenie cerkwi. Dopiero w 1973 obiekt do czekał się remontu, zaraz po tym jak został 2 lata wcześniej przekazany kościołowi katolickiemu.

Jak już wspomniałem w cerkwi nie zachowało się oryginalne wyposażenie. Udało się tylko uratować resztki ikonostasu, które dziś możemy podziwiać w Muzeum Zamku w Łańcucie w dziale Sztuki Cerkiewnej. Oprócz fragmentów ikonostasu zobaczymy też kamienną chrzcielnicę, oraz feretron z XIX wieku. Obok cerkwi stoi drewniana XIX-wieczna dzwonnica o konstrukcji słupowej, z krytym gontem dachem namiotowym. W pobliżu znajduje się też stary cmentarz cerkiewny z kilkoma starymi nagrobkami.

GPS: 49.47055, 22.65921

Nawiguj: https://goo.gl/maps/cXAqPnvNpCZ63tyV6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply