Cerkiew w Liskowatem

Posted by

Liskowate to niewielka wieś w gminie Ustrzyki Dolne, w województwie podkarpackim, na terenie gór Sanocko-Turczańskich. Tutejsza, greckokatolicka cerkiew Narodzenia Najświętszej Panny Marii pochodzi prawdopodobnie z 1832 roku i stanęła w miejscu swojej poprzedniczki z roku 1564. W 1929 roku została przebudowana i wyremontowana. Jednak po II wojnie światowej znalazła się w granicach ZSRR. Po „prostowaniu granic” w 1951 roku wróciła w granice Polski, lecz z braku wiernych, których wysiedlono z tych trenów stała opuszczona i przez jakiś czas używana jako magazyn.

W latach sześćdziesiątych próbowano restaurować świątynie, lecz prace nie zostały ukończone. W końcu w 1973 roku przeszła w ręce kościoła katolickiego, była jako kościół użytkowana przez jakiś czas, w końcu opuszczona popadła w ruinę. Na szczęście obecnie ponownie przystąpiono do remontu tej perełki architektury drewnianej. Dobrze, bo to zaledwie jedna z trzech ocalałych cerkwi typu bojkowskiego w Polsce.

Jest to budowla trójdzielna, orientowana, o konstrukcji zrębowej. Dachy cerkwi kryte są gontem. Nie zachowało się oryginalne wyposażenie cerkwi, udało się jedynie uratować XVII-wieczne ikony pochodzące z poprzedniej cerkwi i możemy je zobaczyć w Muzeum Zamku w Łańcucie w Dziale Sztuki Cerkiewnej. Na teren cerkwi wchodzimy przez parawanową, murowaną dzwonnicę z XIX wieku, a na tyłach świątyni zachował się stary przycerkiewny cmentarz.

GPS: 49.49316, 22.64425

Nawiguj: https://goo.gl/maps/gpuU2qTk4BsJS4Y38

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply