Cerkiew w Łodynie

Posted by

Łodyna to niewielka wieś w województwie podkarpackim, w Górach Sanocko-Turczańskich, na północ od Ustrzyk Dolnych. Najważniejszym zabytkiem wsi jest greckokatolicka, drewniana cerkiew św. Michała Archanioła. Zbudowano ją w 1862 roku w miejscu wcześniejszych świątyń z 1589 i 1740 roku. Po II wojnie światowej wieś wraz z cerkwią znalazła się w granicach ZSRR i do Polski wróciła dopiero w 1951 roku w ramach „prostowania granic”.

Z braku ludności wyznania wschodniego zmieniono ją na magazyn węgla drzewnego. Trochę zdewastowany obiekt, w 1971 roku przejął kościół katolicki, w 1975 roku przeprowadzono remont i obecnie cerkiew użytkowana jest jako rzymskokatolicki kościół filialny św. Antoniego parafii w Brzegach Dolnych. Przed wojną cerkiew też była remontowana w 1911 i 1922 roku. Cerkiew w 1969 roku wpisano na listę zabytków i obecnie jest włączona do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Jest to budowla orientowana, trójdzielna o konstrukcji zrębowej, szalowana gontem i deskami. Trójspadowy dach pokryty jest obecnie blachą i wieńczy go nad nawą niewielka baniasta wieżyczka. Wewnątrz nie zachowało się oryginalne wyposażenie, a jedynie ikony umieszczone obecnie w ołtarzach bocznych. Przed cerkwią stoi murowana, parawanowa dzwonnica z 1911 roku.

GPS: 49.46267, 22.59045

Nawiguj: https://goo.gl/maps/hxwK4vbMYeagwP6d6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply