Cerkiew w Łopience

Posted by

Jedna z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich cerkwi. Świątynia położna jest w pięknej dolinie na terenach nieistniejącej już dziś wsi Łopienka. Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii powstała w I połowie XIX wieku, wcześniej, od XVIII wieku miała tu stać kapliczka. Pierwsze pisane wzmianki o cerkwi pochodzą z 1829 roku, budowla w przeciwieństwie do większości bieszczadzkich świątyń była murowana. Mimo to lata PRLu nie były dla niej łaskawe. Po wysiedleniu Łopienki budynek zaczął popadać w ruinę, opuszczony budynek pasterze zaadaptowali na zagrodę dla owiec. Udało się tylko uratować tutejszy ołtarz z ikoną Matki Boskiej, którą obecnie można podziwiać w kościele w Polańczyku. Dopiero w 1972 roku poczyniono pierwsze zabiegi konserwacyjne zabezpieczając ruinę przed dalszym upadkiem. Poważniejsze prace rekonstrukcyjne rozpoczęto w 1983 roku, w 1993 roku udało się przykryć mury dachem, a w dalszych latach wstawić okna i drzwi. W 2002 roku świątynia została otynkowana i dobudowano drewnianą dzwonnicę, obok też stoi murowana kaplica grobowa. W 2000 roku wznowiono tu słynny na cały region odpust, odbywa się on zawsze w pierwszą niedzielę października. Do Łopienki prowadzi kilkukilometrowa szutrowa droga, wjazd nie jest tu zabroniony, ale warto samochód zostawić na parkingu przy asfalcie i zrobić sobie ciekawy spacer doliną, chyba, że mamy zamiar w Łopience zanocować, wtedy śmiało możemy jechać naszym domkiem.

GPS:

  • 49.26315, 22.36919

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply