Cerkiew w Mielniku

Posted by

Na Podlasiu, na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad Bugiem leży Melnik. Ta malownicza miejscowość warta jest odwiedzenia, gdyż znajdziemy tu kilka interesujących zabytków oraz ładne krajobrazy. W samym centrum wsi stoi cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jest to jedna z niewielu cerkwi w tym regionie wybudowanych w stylu klasycystycznym.

Pierwsza świątynia, która tu stała pochodziła z 1551 roku i była drewniana. Druga od 1646 roku była cerkwią unicką, jednak obie przestały istnieć w wyniku pożarów. Obecna została zbudowana w w latach 1821-1823 i od 1839 roku stała się świątynią prawosławną. Styl rusko-bizantyjski otrzymała w wyniku przebudowy w latach 1907-1910.

Pomimo przebudów zachowała oryginalny wystrój wnętrza i podziały architektoniczne elewacji. Jest postawiona na rzucie prostokąta. Jest to świątynia trójdzielna z wyodrębioną wieżą, krytą ostrosłupowym, ośmiobocznym hełmem. W środkowej części uwagę przykuwa pięć wieżyczek nakrytych cebulastymi kopułkami. Wewnątrz znajduje się czczona przez wiernych, uznana za cudowną ikona Matki Bożej Orantki datowana na przełom XVIII i XIX w.

GPS: 52.33265, 23.04078

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nDbpx1a6VyVRtpfU6

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply