Cerkiew w Mielniku

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Na Podlasiu, na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad Bugiem leży Melnik. Ta malownicza miejscowość warta jest odwiedzenia, gdyż znajdziemy tu kilka interesujących zabytków oraz ładne krajobrazy. W samym centrum wsi stoi cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jest to jedna z niewielu cerkwi w tym regionie wybudowanych w stylu klasycystycznym.

Pierwsza świątynia, która tu stała pochodziła z 1551 roku i była drewniana. Druga od 1646 roku była cerkwią unicką, jednak obie przestały istnieć w wyniku pożarów. Obecna została zbudowana w w latach 1821-1823 i od 1839 roku stała się świątynią prawosławną. Styl rusko-bizantyjski otrzymała w wyniku przebudowy w latach 1907-1910.

Pomimo przebudów zachowała oryginalny wystrój wnętrza i podziały architektoniczne elewacji. Jest postawiona na rzucie prostokąta. Jest to świątynia trójdzielna z wyodrębioną wieżą, krytą ostrosłupowym, ośmiobocznym hełmem. W środkowej części uwagę przykuwa pięć wieżyczek nakrytych cebulastymi kopułkami. Wewnątrz znajduje się czczona przez wiernych, uznana za cudowną ikona Matki Bożej Orantki datowana na przełom XVIII i XIX w.

GPS: 52.33265, 23.04078

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nDbpx1a6VyVRtpfU6

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply