Cerkiew w Narwi

Posted by

Współrzędne GPS:
52.912441, 23.518002
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Narew to wieś w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, położona na lewym brzegu rzeki Narew. Tutejsza drewniana, prawosławna Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego została zbudowana w 1885 roku. Jednak historia świątyni w tym miejscu jest dużo starsza, bo pierwsza odnotowywana jest w źródłach w XVI w, funkcjonowała ona do drugiej połowy XVIII w. Potem ze względu na zły stan obiektu wzniesiono nową cerkiew, która stała w tym miejscu do momentu budowy obecnej. Starą świątynię natomiast przeniesiono na cmentarz w Narwi. W 1990 budynek został poważnie uszkodzony przez pożar, który zniszczył jego zabytkowe wnętrze. Odrestaurowaną cerkiew ponownie konsekrowano cztery lata później.

Cerkiew zbudowano na planie krzyża łacińskiego, jest orientowana, a konstrukcja jest wieńcowa, szalowana deskami. Na skrzyżowaniu nawy głównej i bocznej znajduje się kopuła wsparta na bębnie, z dachem wielospadowym. Niemal identyczna pod względem architektonicznym świątynia znajduje się na Białorusi i jest nią cerkiew św. Łukasza w Domaczewie.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply