Cerkiew w Paszowej

Posted by

Paszowa położona jest w Górach Sanocko-Turczańskich, w gminie Olszanica. Główną atrakcją wioski jest dawna parafialna cerkiew greckokatolicka, zbudowana pod koniec XVIII wieku. Stanęła ona w miejscu poprzedniej cerkwi datowanej na 1642 rok. W 1902 roku świątynia została gruntownie odnowiona i służyła zamieszkującej te tereny ludności ukraińskiej aż do 1947 roku. Po wysiedleniach w ramach „Akcji Wisła” obiekt przejął kościół katolicki i cerkiew dziś pełni funkcję filialnego kościoła parafii w Wańkowej.

Cerkiew w Paszowej jest orientowana o konstrukcji zrębowej i szalowana deskami. Dwudzielną świątynię posadowiono na kamiennej podmurówce. Do nawy przylega prezbiterium i wieża o konstrukcji słupowej. Dach jest dwuspadowy, obecnie przykryty blachą i zwieńczony małą wieżyczką z baniastym hełmem.

Wnętrza pokryte są polichromią iluzjonistyczną i figuralną. Zachował się tu też oryginalny i prawie kompletny ikonostas, datowany na 1902 rok. Ołtarz główny to barokowe dzieło z 1. ćw. XVIII w. W Muzeum Sztuki Cerkiewnej w Łańcucie możemy zobaczyć 5 cennych ikon pochodzących z paszowskiej cerkwi. Warto też zobaczyć przycerkiewny cmentarz, na którym zachowało się sporo zabytkowych nagrobków. Cerkiew od 1969 roku znajduje się na liście zabytków.

GPS: 49.53616, 22.41898

Nawiguj: https://goo.gl/maps/3zxZePNDhbp4iUnr5

Dodał: Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply