Cerkiew w Rogaczach

Posted by

W Rogaczach na Podlasiu zachowała się prawosławna, drewniana cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z I połowy XIX wieku. Nie została ona tu wybudowana, lecz przeniesiona w 1873 roku z Dubin koło Hajnówki. Jednak stanęła ona w miejscu swoich poprzedniczek, pierwszej z 1610 roku, natomiast druga spłonęła w 1872.

Jest to świątynia orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, szalowana deskami. Nad przedsionkiem znajduje się wieża dzwonnicza o trzech kondygnacjach. Dachy są dwuspadowe kryte blachą zwieńczone ośmioboczną blaszaną wieżyczką z cebulastym hełmem. Wewnątrz najcenniejszym wyposażeniem jest Ikona św. Antoniego Pieczerskiego.

GPS: 52.50924, 23.23094

Nawiguj: https://goo.gl/maps/A9mZP5ofFEmDFTGE6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply