Cerkiew w Rudence

Posted by

Na północ od Uherzec Mineralnych, w Górach Sanocko-Turczańskich, leży niewielka wieś Rudenka. Zachowała się tu drewniana cerkiew greckokatolicka, która od 1971 roku pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Świątynia została zbudowana w miejscu starszej cerkwi w latach 1843-1844. Po II wojnie światowej zamieniono ją na magazyn zboża.

Budowla jest orientowana o konstrukcji zrębowej. We wnętrzu zachował się ikonostas, niestety pozbawiony ikon, jest pocięty na trzy części i przystosowany do wystroju kościoła katolickiego. Jeszcze przed przejęciem cerkwi przez katolików ikonostas był kompletny, rozkradziono go w 1976 roku. Sanockiemu Muzeum Historycznemu udało się odkupić 3 ikony z rozkradzionego ikonostasu, reszta przepadła.

GPS: 49.48708, 22.41126

Nawiguj: https://goo.gl/maps/j3mDAkySQuxr3RpF8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply