Cerkiew w Rzepedzi

Posted by

Na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego, nad potokiem Rzepedka i u zbiegu rzek Osławy i Osławicy leży Rzepedź. W socjalizmie wielki ośrodek przemysłu drzewnego, a dziś senna miejscowość oszpecona trochę blokami dla mieszkańców dawnego kombinatu. Miejscowość mimo ładnej lokalizacji nie rozwinęła się jakoś bardzo turystycznie, ale biegnie przez nią Szlak Architektury Drewnianej. Warto jednak tu zajechać ze względu na piękną Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, którą zbudowano w 1824 roku. Jest to typowa cerkiew wschodniołemkowska i co ciekawe obecnie wykorzystywana jest wspólnie przez katolików i prawosławnych. Warto też wspomnieć, że nie była to pierwsza świątynia w tym miejscu, gdyż stanęła ona w miejscu swojej poprzedniczki z 1526. Trudny okres dla cerkwi nastał po II wojnie światowej, kiedy to w ramach „Akcji Wisła” wysiedlono stąd rdzennych mieszkańców, splądrowana służyła przez jakiś czas jako kaplica pogrzebowa. W latach 1970-1973 została wyremontowana i ponownie oddana wiernym w roku 1987. Cerkiew jest konstrukcją zrębową, trójdzielną z osobną drewnianą dzwonnicą. Wewnątrz zachował się ikonostas wykonany przez Josipa Bukowczyka, lecz nie kompletny, gdyż część ikon skradziono. Zachowały się też trzy ołtarze, główny i dwa boczne, oraz oryginalne malunki zdobiące chór. Należy pamiętać, że cerkiew nie stoi przy głównej drodze i łatwo ją przeoczyć, na skrzyżowaniu zaraz na początku wsi, jadąc od północy musimy skręcić za zachód, w drogę, która prowadzi do starszej części wsi.

GPS: 49.38927, 22.10384

Nawiguj: https://goo.gl/maps/vBRBcQDkVGA2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply