Cerkiew w Sakach

Posted by

Prawosławna cerkiew św. Dymitra w Sakach została tu wzniesiona pod koniec XVIII w., w miejscu swoich poprzedniczek. W zapiskach można się doszukać informacji, że już prawdopodobnie w XV wieku stała w tym miejscu świątynia, która spłonęła w wyniku pożaru. Potem na jej miejsce sprowadzono w 1595 świątynię z Dubicz Cerkiewnych, która również spłonęła. Obecna została ufundowana przez miejscowy szlachecki ród Sakowskich. Cerkiew była remontowana koniec lat 80. XIX w, a w latach 50. XX w rozbudowana.

Jest to budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, szalowana deskami, na planie wydłużonego prostokąta, z pięciobocznym zamkniętym prezbiterium. Dachy cerkwi kryte są gontem, nad nawą z czworoboczna wieżyczka i małą kopułką nad kruchtą. Obok stoi słupowa drewniana dzwonnica. Wewnątrz zachował się piękny ikonostas i cenne ikony, które napisano na Świętej Górze Athos.

GPS: 52.62522, 23.33048

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2DpJ32Fp8w46yZsVA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply