Cerkiew w Siemuszowej

Posted by

Położona w Górach Słonnych, na północ od Bieszczadów, w województwie podkarpackim Siemuszowa może się pochwalić ciekawą drewnianą świątynią. Jest nią cerkiew Przemienienia Pańskiego, wzniesiona tu w 1841 roku. Jest to konstrukcja zrębowa szalowana deskami, dwudzielna z trójbocznym prezbiterium. Cerkiew z przodu ma dobudowaną szkieletową drewnianą wieżę, natomiast z tyłu murowaną zakrystię. Dzwonnicę wieńczy wieża z baniastym hełmem, a dwukalenicowy dach świątyni wykończony jest mniejszą wieżyczką z hełmem.

Wnętrze zdobi polichromia figuralna, zachował się tu też klasycystyczny ikonostas z drugiej połowy XIX wieku. Cerkiew była remontowana w 1878 roku, a od 1946 roku pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pw. Chrztu Pańskiego. Powyżej cerkwi znajduje się się stary cmentarz greckokatolicki. Zachowało się na nim sporo kamiennych kamiennych nagrobków z początku XIX wieku. Obiekt należy do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

GPS: 49.59743, 22.31215

Nawiguj: https://goo.gl/maps/eHgshCzfGUL2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply