Cerkiew w Sokolikach

Posted by

Sokoliki przed II wojną światową były dosyć dużą bieszczadzką wsią, która była lokowana 1556 roku. Po wojnie, kiedy wieś przecięła na pół granica z ZSRR biegnąca korytem Sanu, tutejszą ludność wysiedlono. Po polskiej stronie wieś już nie istnieje i trudno nawet wypatrzyć jej ślady, natomiast po stronie ukraińskiej zachowała się murowana cerkiew z 1931 roku i kilka zabudowań.

Cerkiew Wielkiego Świętego Męczennika Dymitra z Salonik, którą możemy zobaczyć w Sokolikach powstała w miejscu starsze, drewnianej świątyni z 1731 roku. Jest zbudowana na planie krzyża greckiego, i jest w ruinie. W okresie komunizmu była używana przez wojsko jako stajnia, więc nie zachowało się jej wyposażenie. Część ikon wysiedlana ludność zabrała ze sobą i są obecnie w cerkwi wsi Poddębne, a jedna w cerkwi w Siankach.

Obecnie na części cerkwi zapadł się już dach i świątynia jest w coraz gorszym stanie. Jednak w 2012 roku zawiązał się komitet, który próbuje uratować cerkiew. Zbiera na ten cel fundusze i prowadzi drobne prace renowacyjne. Takie przymiarki były już wcześniej, lecz wojsko nie chciało oddać budynku cerkwi, której było właścicielem., Gdyż obok znajdował się posterunek Straży Granicznej.

Obecnie by zobaczyć cerkiew w Sokolikach nie musimy jechać od razu na Ukrainę. Jest ona dosyć dobrze widoczna z polskiej granicy niedaleko Tarnawy. Dochodzi tu stara betonowa droga, z której można podziwiać cerkiew i dawne tereny Sokolik. Należy tylko pamiętać, że jest to granica UE i nie próbujmy jej przekraczać. By zobaczyć cerkiew z bliska i zajrzeć do środka musimy już się udać na przejście graniczne w Krościenku i wjechać na Ukrainę.

GPS: 49.0996, 22.88095

Nawiguj: https://goo.gl/maps/6rMyomzRY6H2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply