Cerkiew w Sokolikach

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Sokoliki przed II wojną światową były dosyć dużą bieszczadzką wsią, która była lokowana 1556 roku. Po wojnie, kiedy wieś przecięła na pół granica z ZSRR biegnąca korytem Sanu, tutejszą ludność wysiedlono. Po polskiej stronie wieś już nie istnieje i trudno nawet wypatrzyć jej ślady, natomiast po stronie ukraińskiej zachowała się murowana cerkiew z 1931 roku i kilka zabudowań.

Cerkiew Wielkiego Świętego Męczennika Dymitra z Salonik, którą możemy zobaczyć w Sokolikach powstała w miejscu starsze, drewnianej świątyni z 1731 roku. Jest zbudowana na planie krzyża greckiego, i jest w ruinie. W okresie komunizmu była używana przez wojsko jako stajnia, więc nie zachowało się jej wyposażenie. Część ikon wysiedlana ludność zabrała ze sobą i są obecnie w cerkwi wsi Poddębne, a jedna w cerkwi w Siankach.

Obecnie na części cerkwi zapadł się już dach i świątynia jest w coraz gorszym stanie. Jednak w 2012 roku zawiązał się komitet, który próbuje uratować cerkiew. Zbiera na ten cel fundusze i prowadzi drobne prace renowacyjne. Takie przymiarki były już wcześniej, lecz wojsko nie chciało oddać budynku cerkwi, której było właścicielem., Gdyż obok znajdował się posterunek Straży Granicznej.

Obecnie by zobaczyć cerkiew w Sokolikach nie musimy jechać od razu na Ukrainę. Jest ona dosyć dobrze widoczna z polskiej granicy niedaleko Tarnawy. Dochodzi tu stara betonowa droga, z której można podziwiać cerkiew i dawne tereny Sokolik. Należy tylko pamiętać, że jest to granica UE i nie próbujmy jej przekraczać. By zobaczyć cerkiew z bliska i zajrzeć do środka musimy już się udać na przejście graniczne w Krościenku i wjechać na Ukrainę.

GPS: 49.0996, 22.88095

Nawiguj: https://goo.gl/maps/6rMyomzRY6H2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply