Cerkiew w Tarnawie Górnej

Posted by

Podczas gdy w kraju wznosi się nowe, potężne i monumentalne świątynie, w Bieszczadach, w Tarnawie Górnej w coraz większą ruinę popada piękna murowana cerkiew Zaśnięcia NMP. Świątynia została wzniesiona w 1817 roku, jako cerkiew greckokatolicka. Wcześniej w tym miejscu były cerkwie drewniane, pierwsza z 1537 roku, a przedostatnia z 1734 r, stały one w miejscu obecnego cmentarza. Obecną murowaną wzniesiono w stylu barokowo-klasycystycznym, a fundatorami budowli była rodzina Truskolaskich, ówczesnych właścicieli wsi.

Orientowana cerkiew powstała na planie prostokąta z kamienia i cegły. Nad babińcem znajduje się wieża, ale już bez kopuły. Nie zachowało się też oryginalne wnętrze i wyposażenie. Prawdopodobnie ikonostas i inne elementy wnętrza przeniesiono do cerkwi w Hoczwi, lecz spłonęły w czasie pożaru świątyni. Po II wojnie światowej i wysiedleniach cerkiew została opuszczona i popadała w ruinę, dziś prosi się o remont i rewitalizację, gdyż jest jedną z niewielu murowanych cerkwi w Bieszczadach.

GPS: 49.46168, 22.25507

Nawiguj: https://goo.gl/maps/9QqYSs4FAvupX9mg6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply