Cerkiew w Topoľi

Posted by

Na Słowacji, w jej północno-wschodniej części znajduje się pasmo górskie Bukovské vrchy. Ludność zamieszkująca te tereny, w przeciwieństwie do reszty kraju była wyznania grekokatolickiego, zresztą spora część tutejszych wiosek nadal chodzi do cerkwi zamiast kościoła. Zachowało się więc tu sporo drewnianych zabytkowych cerkiewek. Jedną z najładniejszych jest Cerkiew św. Michała Archanioła. Ta zrębowa, orientowana konstrukcja pochodzi z 1700 roku, a ostatni remont przeszłą na początku XXI wieku. Świątynia jest trójdzielna i składa się z nawy, babińca i prezbiterium. Pokryta jest gątowym dachem, z dodatkowymi okapami wspartymi na drewnianych słupach. Ciekawe wnętrze kryje kompletny ikonostas barokowy z pierwszej połowy XVIII wieku z cennymi ikonami, oraz barokowy ołtarz główny z XVIII wieku. Obok cerkwi stoi młodsza, bo z połowy XX wieku dzwonnica o konstrukcji słupowo – ramowej. Nie spełnia już ona swojej pierwotnej funkcji, gdyż wiszące tu dzwony przeniesiono do nowej świątyni, którą wybudowano w Topoľi w 1994 roku.

GPS: 49.04474, 22.35657

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GT8NWnKfsis

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply