Cerkiew w Ustianowej

Posted by

W Bieszczadach, niedaleko Ustrzyk Dolnych leży Ustianowa Dolna i Górna. Wieś przed II wojną światową słynęła, ze znanej szkoły szybowcowej. Natomiast w okresie PRL działał tu potężny kombinat drzewny, który przerabiał bieszczadzkie złoto, czyli drewno. Z zabytkowych obiektów zachowała się tu jedynie dawna parafialna, greckokatolicka cerkiew św. Paraskewy.

Świątynia pochodzi z 1792 roku i należała do dekanatu ustrzyckiego. Cerkiew jest orientowana, trójdzielna o konstrukcji zrębowej, obita gontem. Dach zwieńczony jest baniastą wieżyczką. Obiekt w 1892 roku był rozbudowany i odnowiony. Po II wojnie światowej cerkiew zamknięto, a wyposażenie wywieziono do muzeum w Sanoku.

Kościół katolicki w tym czasie chciał przejąć budynek cerkiewny na swoje potrzeby, ale nie zgodziła się na to władza ludowa i cerkiew katolikom przekazano dopiero w 1971 roku. W latach 1973-1974 przeszła remont i zyskała nowe wyposażenie. Tuż obok wybudowano drewnianą dzwonnicę, warto też zwrócić uwagę na murowaną kaplicę grobową Szemelowskich.

GPS: 49.41971, 22.55421

Nawiguj: https://goo.gl/maps/DSGor9ytAeLusu4S6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply