Cerkiew w Werstoku

Posted by

Werstok, to zagubiona w lasach Puszczy Białowieskiej wieś w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim i gminie Dubicze Cerkiewne. Dawna wieś osoczników z Puszczy Białowieskiej, dziś zamieszkiwana tylko przez około 60 mieszkańców. Zachowała się tu drewniana cerkiew prawosławna z 1769 roku. Stanęła ona w miejscu starszej budowli prawosławnej. Świątynia była w 1869 roku remontowana a w 1909 rozbudowana o kruchtę i dzwonnicę. Kolejny remont cerkiew przeszła po II wojnie światowej, a ostatni w latach 2013–2015.

Jest to świątynia orientowana, trójdzielna o konstrukcji zrębowej, szalowana deskami malowanymi na niebiesko. Zwieńczona jest dachem namiotowym z ośmioboczną wieżyczką z cebulastym hełmem, nad prezbiterium znajduje się dach trójspadowy z małą ośmioboczną wieżyczką z hełmem. Natomiast wieża wykończona jest ostrosłupowym hełmem. Wewnątrz możemy podziwiać kolekcję ikon z II połowy XVIII w.

GPS: 52.61028, 23.48674

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ADacEA67UdutwUN16

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply