Cerkiew w Wojkowej

Posted by

Drewniana Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej to świątynia greckokatolicka w stylu łemkowskim. Znajdziemy ją na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, we wsi Wojkowa, w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. Graniczy ona od południowego wschodu graniczy ze Słowacją z miejscowością Lenartov i leży w Beskidzie Sądeckim w dolinie Wojkowskiego Potoku, będącego dopływem Muszynki. Obecna cerkiew pochodzi z 1790 lub 1792 roku i została wzniesiona w miejsce starszej XVI wiecznej, którą strawił pożar. Grekokatolikom służyła do „Akcji Wisła”, która miała miejsce po II wojnie światowej. W wyniku wysiedleń ludności wyznania greckokatolickiego świątynia została opuszczona, a w 1951 roku przeją ją kościół rzymskokatolicki. Obecnie jest to kościół filialny parafii św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Obiekt w Wojkowej jest cerkwią trójdzielną z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej, z drewnianym hełmem. Jeszcze dwie wieże z hełmami wieńczą dach nad nawą i prezbiterium. Jest to konstrukcja zrębowa szalowana gontem i deskami, pierwotnie gontem przykryty był też dach, ale obecnie zabezpieczony jest blachą. Wewnątrz zachował się oryginalny ikonostas, z którego jednak usunięto carskie wrota oraz drzwi diakońskie. Możemy też podziwiać polichromię z 1938 roku odnowioną w latach 1997-1998. W nawie znajduje się ikona Chrystusa Nauczającego, również z XVIII wieku oraz berło procesyjne z wieku XIX.

GPS:

  • 49.34413, 20.99585

Nawiguj: https://goo.gl/maps/imvC8oNLTst

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply