Cerkiew w Żłobku

Posted by

Żłobek, to niewielka wieś przy „Pętli Bieszczadzkiej” w gminie Czarna. Leży ona na trasie Ustrzyki Dolne – Ustrzyki Górne i przejeżdżając tędy warto się zatrzymać przy tutejszej drewnianej cerkwi. Te niewielka, greckokatolicka, drewniana świątynia została wzniesiona w 1830 roku jako cerkiew Narodzenia NMP. Jest to świątynia orientowana, dwudzielna o konstrukcji zrębowej i oszalowana jest gontem. Gontem pokryty jest też dwuspadowy dach, który wieńczy niewielka wieżyczka. Budowla powstałą na planie prostokąta, do prezbiterium i nawy od północy przylega zakrystia, a od frontu mały przedsionek.

Po II wojnie światowej i po „Akcji Wisłą” cerkiew została opuszczona i do 1976 roku pełniła funkcję magazynu. Następnie przeją ją kościół rzymskokatolicki i utworzył w niej filialny kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy podlegający pod parafię w Czarnej. Wewnątrz nie zachowało się oryginalne wyposażenie, część z niego udało się zabezpieczyć w muzeum w Łańcucie. Natomiast obecny ołtarz, to po części ołtarz z rozebranej cerkwi w Lutowiskach. Nie zachowała się też drewniana parawanowa dzwonnica z okresu budowy cerkwi, która stała na północny zachód od cerkwi. Ta która stoi obecnie jest nową konstrukcją.

GPS: 49.34582, 22.68133

Nawiguj: https://goo.gl/maps/esjWxBBA8CJ2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply