Cerkiew Zaśnięcia N.M.P. w Braszowie

Posted by

Biserica Adormirea Maicii Domnului położona jest na braszowskim rynku, lecz jej powstanie nie było takie proste. Budowę greckiej cerkwi rozpoczęto w 1894 roku, lecz już dużo wcześniej podejmowano próby uzyskania zgody na budowę kościoła. Jednak ówczesne władze nie były przychylne by powstał tu prawosławny grecki kościół, gdyż w mieście duże wpływy miał kościół rzymski. Jednak w końcu udało się uzyskać zgodę na budowę, pozostawał jeszcze tylko problem miejsca, którego już w rynku nie było. Wykupiono wtedy dwie kamienice mieszczańskie i przebudowano je na cerkiew, którą oddano wiernym w 1896 roku. Zakup kamienic sfinansowano z publicznej zbiórki a za kamienice zapłacono wówczas 21.670 florenów. Dlatego dziś może dziwić trochę dziwna konstrukcja świątyni. Wchodzimy do niej przez bramę frontowej kamienicy zwieńczonej wieżą i kopułą, lecz cerkiew właściwa znajduje się w podwórku, jako osobny budynek. Początkowo funkcję kościoła pełniła pierwsza kamienica, lecz szybko okazała się zbyt mała i w podwórku postawiono drugą okazalszą. Została ona oddana wiernym w 1899 roku. Ciekawostką jest to, że jest ona wierną kopią wiedeńskiego kościoła Greckiego. Drugą ciekawostką jest automat zamontowany w wejściu, po wrzuceniu monety możemy sobie na kilka minut rozświetlić świątynię, by lepiej zobaczyć jej wnętrza lub zrobić dobre zdjęcie. Cerkiew była kilkukrotnie remontowana, gdyż ucierpiała trochę w czasie trzęsienia ziemi w 1940 roku i w czasie bombardowania w 1944 roku. Wewnątrz znajdziemy piękny ikonostas i freski malowane przez artystów H. Bulhard i A.Vemian.

GPS:

  • 45.64279, 25.58936

Nawiguj: https://goo.gl/maps/qdRKfBSrwZp

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply