Cetatea Trascăului

Posted by

Rumuńska Twierdza Trascăului (w drugiej połowie XX wieku nazywana również Cetatea Colțești, po węgiersku Torockóvár), usytuowana jest na zachód od wsi Colțești (węg. Torockószentgyörgy, niem. Sankt Georgen) i ok. 5 km na południowy zachód od miejscowości Rimetea (węg. Torockó, niem. Eisenburg), w regionie Alba, w górach Trascăului.

Zamczysko zostało zbudowane ok. 1296 roku przez podwojewodę Thoroczkay z Trascău, z przeznaczeniem do zamieszkania, jednocześnie miała służyć też jako schronienie. Dlatego twierdza celowo została wzniesiona na stromym szczycie wapiennego bloku skalnego. Było to po tatarskiej – mongolskiej inwazji z 1241 roku, w wyniku której, miejscowości Trascău i Sângiorgiu poniosły ogromne szkody. Na północnej wieży, wysokiej na ok. 20 m, zachował się napis [cytat], który mówi, że rodzina Thoroczkay zbudowała zamek w XIII wieku.

W 1470 roku twierdza została zagarnięta przez króla Matia Corvinul (Mateusz Korwin) i przekazana wojewodzie Siedmiogrodu. W 1510 roku powróciła w ręce szlachty z Trascău (Thoroczkay), zaś w 1514 została zdewastowana przez chłopów prowadzonych przez Gheorghe Doja. Po odmówieniu Rodzinie Austriackiej (Habsburgowie) przyłączenia Siedmiogrodu do walk z powstaniem kuruców, rodzina szlachecka z Trascău (Thoroczkay) została usunięta ze sceny historii, wraz z twierdzą, która została zniszczona w 1703 roku przez cesarskie wojska austriackie, dowodzone przez generała Tiege (Lobonți).

Ruiny twierdzy zostały wpisane na Listę Zabytków Historycznych regionu Alba, stworzoną przez rumuńskie Ministerstwo Kultury i Wyznań w 2004 roku. Są one ogólnie dostępne a dojazd do nich znajduje się w wiosce Colțești. Oczywiście ostatnie kilkadziesiąt metrów musimy wspiąć się pieszo do góry, gdyż jak to forteca, położona jest ona na trudno dostępnym wzgórzu. Spacerując po twierdzy możemy z jej murów podziwiać przepiękne panoramy Gór Trascău. Najbardziej uwagę przykuwa na północnym-wschodzie majestatyczna Skała Szeklerów (Piatra Secuiului ) i na południu skaliste wrota wąwozu Vălişoarei.

Będąc w Colțești trzeba też koniecznie odwiedzić sąsiednią szeklerską wioskę Rimetea – https://grupabiwakowa.pl/rimetea/ z charakterystyczną zabudową, a także pobliskie wąwozy Siloşului i Plaiului. Warto też pokonać około 30km i wybrać się do Wąwozu Turzii – https://grupabiwakowa.pl/wawoz-turda-2/, dojazd z drogi DN 75 z wioski Cheia. A w Turdzie zwiedzić kopalnię soli – https://grupabiwakowa.pl/salina-turda/, w której utworzono trasę turystyczną.

Pod ruinami, bez problemu znajdziemy też miejsce na biwak – https://grupabiwakowa.pl/coltesti/

GPS:

  • 46.42502, 23.54477

Dodał:

Irek Jozwik

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply