Château du Thil

Posted by

Współrzędne GPS:
46.6625, 4.68017
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

W 1875 roku zamek składał się z prostokątnej budowli z poddaszem oświetlonym żebrowymi lukarnami o łukowych frontonach , pod czterospadowym dachem. Narożniki północno-zachodnie i południowo-zachodnie flankowane były okrągłymi wieżami zwieńczonymi bardzo niskimi stożkowymi dachami. Na wschód od tego głównego budynku niejednorodna zabudowa otaczała dziedziniec, wśród którego wyodrębniliśmy, w północno-wschodnim narożniku, podstawę wieży. Niewielka wieża niewątpliwie zajmowała południowo-wschodni narożnik czworoboku.

Renowacja nadała mu kwadratową konstrukcję otoczoną okrągłymi wieżami. Te nakryte są dachami bardzo ostrostożkowymi, a mieszkania wysokimi, łamanymi dachami łupkowymi, u podstawy których przemontowano XVII-wieczne lukarny na ceglanym gzymsie , zmieniając ich rozkład . W centrum elewacji południowej wyróżnia się przedni odcinek o trzech przęsłach. Wieże zachodnie zachowały swoje małe prostokątne przęsła i łuki . Wszędzie indziej duże okna z łukowymi nadprożami odcinkowymi . Dolne pomieszczenie wieży północno-zachodniej nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym opadającym na podstawach z rzeźbioną tarczą ; zwornik ozdobiony jest fleur-de-lys. Płaszcz kominka w tym pomieszczeniu składa się z kręconego pręta otaczającego tarczę tego samego typu, co te na podstawach sklepień. Portal poprzedzający zamek od zachodu pochodzi z 1939 roku ; nosi herb La Vernette. Ściany kaplicy, na której widnieje data 1753 , zdobi litr z herbem rodziny Perrin de Cypierre. Zamku, będącego własnością prywatną, nie można zwiedzać.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply