Cheb i jego piękny rynek

Posted by

Współrzędne GPS:
50.079262, 12.370409
Kraj / województwo:
Czechy / Karlovarský kraj
Opis atrakcji:
Cheb to piękne zabytkowe miasto w zachodnich Czechach, położone nad rzeką Ohrzą, w pobliżu niemieckiej granicy. Do miasta turystów przyciągają ruiny średniowiecznego zamku, ale oprócz niego piękne jest całe stare miasto. Możemy tu liczyć na zabytkowe kościoły, malownicze uliczki i kamienice oraz jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach.

Początki miasta sięgają połowy XI wieku, kiedy to koloniści niemieccy założyli tu jedną ze swoich osad. Wtedy też z rozkazu ówczesnego cesarza rzymskiego narodu niemieckiego Fryderyka I Barbarossy rozpoczęła się budowa zamku. Zamek strzegł szlaków handlowych, które sprzyjały szybkiemu rozwojowi miasta. Już w XIII wieku Cheb uzyskał prawa miejskie. Rozwój miasta przerwał tylko wybuch wojny trzydziestoletniej, miasto zostało wtedy splądrowane i zniszczone przez wojska szwedzkie.

Dziś zachwyca swoimi pięknymi zabytkami i dużym zabytkowym rynkiem, to właśnie przy nim znajduje się Špalíček - zespół jedenastu średniowiecznych domów kupieckich. Oprócz zamku warto tu też zobaczyć gotycki kościół św. Mikołaja i Elżbiety, który pierwotnie był świątynią romańską. Oprócz niego na uwagę zasługują jeszcze dwa kościoły Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dawnym klasztorze Franciszkanów, barokowy kościół św. Klary oraz Świętego Bartłomieja.

Zobacz na pełnej mapie Cheb i jego piękny rynek

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply