Cheile Tasnei

Posted by

Wąwóz Tasnei położony jest w Rumunii w Górach Mehedinţi. Jest to średnio wypiętrzone pasmo należące do Właściwych Karpat Południowych, stanowiące najniższą część grupy górskiej Godeanu – Retezat. Podstawowym budulcem tego pasma są skały wapienne co sprawiło, że Góry Mehedinţi są niezwykle bogate w różnego rodzaju formy krasowe. Rozwinęła się tutaj, unikalna w skali całych Karpat, rzeźba nagiego krasu. Wszystko to możemy podziwiać wędrując właśnie Wąwozem Tasnei. Znajduje się on w dolinie Tăsna, dopływie rzeki Cerna. Potok Ţăşna przechodzi w tym miejscu przez dziki obszar gór i jest częścią Parcul Național Domogled – Valea Cernei. Wąwóz Tasnei znajduje się około 15 km na północny-wschód od centrum Baile Herculane. Trasa rozpoczyna się tuż przed pensjonatem Dumbrava, wejście oznaczony jest drogowskazem i prowadzi stąd szlak niebieskiego krzyża. Trasa początkowo jest dosyć ciężka, gdyż musimy pokonać na krótkim odcinku około 400 metrów przewyższenia, więc czeka nas niezła wspinaczka. Jednak po około 30 minutach mozolnego podejścia przez las trasa staje się łagodna i widokowa. Na podróż w obie strony trzeba sobie zarezerwować minimum 5 godzin czasu. Wąwóz Tasnei ma około 2 km długości i trzeba nim dojść przynajmniej do Diabelskiego Młyna. Warto jednak dojść aż do owczarni – Stâna Marinescu, by popróbować naprawdę pysznych serów. Przy młynie znajduje się również wodospad o wysokości około 4-5 metrów i polana idealna na dłuższy odpoczynek. Wąwóz jest też bardzo ciekawą ostoją unikatowej i cennej flory i fauny. Skalne półki porastają rosnące tylko w Górach Mehedinţi czarne sosny banackie, oraz wiele gatunków typowych dla strefy śródziemnomorskiej, perukowiec podolski, leszczyna turecka, tulipa hungarica undulatifolia, driakiew odmiany banackiej czy pszonak banacki. Świat zwierzęcy również reprezentowany jest przez wiele ciekawych gatunków, np.: niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, żmije nosorogie, skorpiony karpackie oraz ogromne rzesze motyli, które reprezentowane są przez około tysiąc gatunków. Właśnie na żmije nosorogie trzeba tu szczególnie uważać, gdyż jest tu ich całkiem sporo. Lubią się wygrzewać na nagrzanych wapiennych skałach i są dużo bardziej jadowite od naszych rodzimych zygzakowatych.

GPS:

  • 44.96965, 22.50183

Nawiguj: https://goo.gl/maps/WN2dJVrLnD82

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply