Cheile Tișiței

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Wąwóz położony jest w obrębie Parku Narodowego Putna-Vrancea i dodatkowo objęty jest Rezerwatem Cheile Tișiței. Najprościej dojedziemy tutaj drogą 2D od Focșani. Dojazd tą samą drogą, ale od zachodniej strony Karpat z Târgu Secuiesc autem osobowym może być utrudniony, gdyż droga 2D przecinająca pasmo gór Vrancei jest nadal w budowie i niektóre jej odcinki nadają się tylko dla aut wysoko zawieszonych.

Jadąc więc od Focșani musimy tuż przed Lepșa skręcić w lewo, a zaraz za mostem w prawo. Gruntowa droga kończy się parkingiem przy bramie rezerwatu. Jest tu zadaszona wiata i tablice informacyjne. Dowiemy się z nich jakie gatunki fauny i flory możemy napotkać w wąwozie, oczywiście największym mieszkańcem tej doliny jest niedźwiedź brunatny. W sezonie turystycznym za wejście do rezerwatu pobierana jest opłata w wysokości 3 lei (2013r.).

Wąwóz rozpoczyna się przy ujściu rzeki Tișița Mare do rzeki Putna, na jego przejście w dwie strony trzeba sobie wygospodarować minimum 4 godziny. Podczas II wojny światowej wybudowano tu wąskotorową linię kolejową która służyła do wywozu drewna z głębi gór. Dziś już ciężko wypatrzeć ślady po infrastrukturze kolejowej, ale na końcu wąwozu znajdziemy dosyć długi tunel wykuty w skale. Torowisko z czasem zamieniono na drogę leśną, ale natura szybko odebrała sobie co jej i w wielu miejscach rzeka podmyła i zabrała drogę.

Trasa doliną Tișița Mare oznakowana jest jest czerwonym trójkątem, a równolegle ze szlakiem prowadzi też ciekawie zrobiona ścieżka edukacyjna. W gablotkach wyżłobionych w pniach drzew możemy zobaczyć czaszkę niedźwiedzia, rysia i wilka, w innych np. produkty jakie wchodzą w skład diety tych drapieżników. Dowiemy się też, że nie warto uciekać przed niedźwiedziem bo biega on szybciej od człowieka.

Wąwóz nie jest trudny do przejścia, ale w niektórych miejscach trzeba się asekurować łańcuchami. Na całej długości rzeka tworzy liczne kaskady i małe wodospady. Za sprawą zielonkawo niebieskich skał, woda ma piękny szmaragdowy kolor. Wracając z wycieczki warto jeszcze podjechać do sąsiedniej atrakcji – Wodospadu Putna https://grupabiwakowa.pl/cascada-putnei/

GPS:

  • 45.94045, 26.58521

Dodał:

Irek Jozwik
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply