Cheile Văii Stanciului

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Wąwóz Văii Stanciului znajdziemy w dolinie o tej samej nazwie, w rumuńskich Górach Vlădeasa. Położone są one w paśmie Karpat Zachodniorumuńskich tzw Apuseni. Doliną płynie potok Stanciului, który przez wieki wyżłobił kanion w wapiennych skałach. Wąwóz kończy się wodospadem Vălui Miresi – https://grupabiwakowa.pl/cascada-valui-miresi, zwanym też Cascadą Răchiţele, to największy wodospad Karpat Zachodniorumuńskich. Dolina Văii Stanciului jest łatwo dostępna, bo jej sporą część możemy pokonać samochodem, choć jest to trasa dosyć wymagająca ze względu na lichą szutrową nawierzchnię. Do niedawna można było dojechać do samego wodospadu, lecz kilka lat temu ustawiono kilkaset metrów wcześniej zakaz ruchu. Znak nie jest jednak zbytnio respektowany przez Rumunów, którzy nie zważając na niego i tak dojeżdżają pod samą kaskadę. By tu trafić musimy się kierować z centrum wioski Răchiţele na zachód, na skrzyżowaniu oznaczonym drogowskazem kierującym do wodospadu. Mimo, że spora część doliny jest otwarta dla ruchu, to jej końcową, najbardziej spektakularną częścią warto urządzić sobie spacer. Najciekawszą częścią jest ta od znaku zakazu ruchu, oprócz wspomnianego już wodospadu po drodze napotkamy jeszcze kilka mniejszych wodospadów i kaskad, oraz masywne skały, na których wytyczono trasy wspinaczkowe. Po drodze ustawiono też kilka stołów piknikowych, przy których możemy się posilić i odpocząć.

GPS:

  • 46.70954, 22.83259

Nawiguj: https://goo.gl/maps/XoLwhGMaGiz

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply