Chełmno

Posted by

W dolinie Dolnej Wisły, w województwie kujawsko-pomorskim leży urokliwe miasteczko Chełmno. Ze względu na swój układ urbanistyczny i sporą ilość zabytków miasto zyskało miano Małego Krakowa i Polskim Carcassonne. Określenia te są może trochę na wyrost, ale miasto na pewno jest godne uwagi. Jak by tego było mało, to miasto może poszczycić się jeszcze innymi określeniami – Miasta Zakochanych i Miasta Miłości. A to dla tego, że w tutejszym kościele pw. Wniebowzięcia NMP przechowuje się relikwie św. Walentego. Jednak i tutaj zakochane pary też mogą być trochę zawiedzione, bo pomimo, że nie brakuje tu urokliwych uliczek do spacerów, to jednak przydało by się trochę więcej przytulnych restauracji i kawiarni. W sumie jedynym nastrojowym miejscem, gdzie można napić się kawy lub lampki wina jest kawiarenka na piętrze, w rynku nad kwiaciarnią. Ale na tym już koniec narzekania, bo miasto jest naprawdę piękne i ma bogatą historię, nawet Zakon Krzyżacki planował tu budowę swojej stolicy, a historia miasta sięga jeszcze dalej, bo aż do roku 1065. Główne zabytki Chełmna pochodzą z czasów jego świetności przypadających na XIII – XIV wiek. Pierwsze co przykuwa uwagę, to gotycko-renesansowy ratusz i sześć gotyckich kościołów. Zachował się tu w pełni zachowany szachownicowy układ ulic, oraz sporo zabytkowych kamienic. Wszystko to otaczają średniowieczne mury z bramami o długości 2270 m. Oczywiście wszystkich zabytków nie będziemy tutaj wymieniać, bo jest ich naprawdę dużo, wystarczy tyle, by zachęcić Was do odwiedzenia tego miejsca. Zwiedzanie Chełmna może ułatwić bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem, odbywa się ono pod hasłem „Spacerki po Chełmnie”, od maja do połowy września co niedzielę. Zakochani nie powinni przeoczyć odbywającego się tu Jarmarku św. Walentego, przypada on w dniu zakochanych i wprowadza dodatkowo szczególną walentynkową atmosferę.

GPS:

  • 53.3495, 18.42355

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply