Chodel – Kościół św. Trójcy

Posted by

W Kotlinie Chodelskiej, nad Chodelką w województwie lubelskim leży dawne miasto, a obecnie wieś Chodel. W centrum miejscowości uwagę przykuwa kościół, który wyglądem swym przypomina trochę zamek. Kościół Trójcy Świętej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chodlu został ufundowany w 1530 roku przez kasztelana lubelskiego Bernarda Maciejowskiego. Świątynia w stylu późnogotyckiego renesansu została konsekrowana w 1584 roku. Z ważniejszych epizodów w dziejach kościoła należy wymienić pożar z 1610 roku, przeniesienie z kościoła w Lorecie obrazu Matki Boskiej Loretańskiej w 1783, oraz przebudowę świątyni w 1845 roku i w XIX wieku. Świątynia dosyć poważnie ucierpiała w 1914 roku w czasie ostrzału artyleryjskiego, ale w 1920 roku została odrestaurowana.

Dziś kościół reprezentuje styl renesansowy z elementami stylu gotyckiego. Ta ceglana budowla wyróżnia się potężną wieżą o wysokości 35 metrów do której przylega nawa kościoła, przykryta sklepieniem kolebkowym z lunetami. Prezbiterium jest węższe i nakryte sklepieniem gotyckim. Wewnątrz ołtarz główny w stylu barokowym datowany na XVIII, starsze są natomiast ołtarze boczne bo wykonano je w XVII wieku. Organy pochodzą z 1880 roku, natomiast bardzo stara jest piaskowcowa chrzcielnica, ufundował ją ksiądz Stanisław Korzeniowski w 1613 r. Ciekawa jest historia ambony, która pochodzi z rozebranej lubelskiej fary św. Michała Archanioła.

GPS: 51.10934, 22.13315

Nawiguj: https://goo.gl/maps/1b2ZRdaYvTAjnCnU7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply