Chodel – Ruiny kościoła na wyspie Loret

Posted by

W województwie lubelskim, w miejscowości Chodel, wśród stawów na wyspie Loret wznoszą się potężne ruiny kościoła. Jego historia sięga 1750 roku, bo mniej więcej w tym okresie tutejszą świątynię wznieśli tu jezuici. Sprowadził ich na te ziemie prymas Bernard Maciejowski, w celu przeciwdziałaniu szerzącej się na Lubelszczyźnie reformacji. Jezuici przywieźli ze sobą z Rzymu obraz Matki Boskiej Loretańskiej, który stał się celem wielu pielgrzymek.

Początkowo jezuici, na wzgórzu pośród bagien wznieśli drewnianą kaplicę, i dopiero w 1736 roku kanonik krakowski Denhoff położył kamień węgielny pod świątynię murowaną. Kościół nie funkcjonował zbyt długo, gdyż po 23 latach w 1773 został opuszczony przez zakonników i zaczął popadać w ruinę. Udało się jedynie uratować cudowny obraz, który możemy teraz podziwiać w kościele parafialnym w Chodlu – https://grupabiwakowa.pl/chodel-kosciol-sw-trojcy. Do ruin kościoła dojdziemy polną drogą biegnącą pomiędzy stawami, jednak do samego kościoła nie dojdziemy, ponieważ leżą na wyspie. Ponoć można się dogadać z właścicielem sąsiedniego gospodarstwa i wypożyczyć łódź by popłynąć na wyspę.

GPS: 51.1027, 22.14127

Nawiguj: https://goo.gl/maps/3sfMcEkN9gfY479n8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply