Chojnice

Posted by

Chojnice, to miasteczko na Kaszubach, w którym na pewno warto jest się zatrzymać na dłuższy spacer. Miasto leży w województwie pomorskim na granicy Borów Tucholskich i Pojezierza Krajeńskiego. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1275 roku, ale dokładnie nie wiadomo, kiedy miejscowość otrzymała prawa miejskie. Najważniejszym zabytkiem są tu średniowieczne mury miejskie z XIV wieku, okalają one Stare Miasto od zachodu oraz częściowo południa i wschodu. Mury mają liczne baszty -Wronią, Szewską, Kurzą Stopę, a najważniejsza i najbardziej okazała jest Brama Człuchowska. Mieści się w niej Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, a w basztach galeria sztuki współczesnej, biblioteka i oddział Archiwum Państwowego. Miasto w pierwszej połowie XIV wieku umocnili Krzyżacy, pod których władzą miasto znalazło się w 1309 roku. Na uwagę zasługuje też średniowieczny układ przestrzenny Starego Miasta z kamieniczkami z XVIII i XIX wieku. Pięknie w rynku wygląda też neogotycki ratusz zbudowany w 1902 roku, oraz fontanna nawiązująca do klasycyzmu, której rzeźby przedstawiają korowód świętojański. W mieście znajdziemy trzy świątynie zasługujące na uwagę, bazylikę pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, barokowe kolegium pojezuickie z kościołem pw. Zwiastowania NMP z XVIII wieku, oraz konwikt – dawny kościół i klasztor Augustianów wzniesione w latach 1786–1794. Przy ulicy Krótkiej zachowały się spichlerze zbudowane w XVIII/XX w.

GPS:

  • 53.69541, 17.56136

Nawiguj: https://goo.gl/maps/G2N79tFQekG2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply