Chrudim

Posted by

Chrudim, to miasto w Czechach w kraju pardubickim, położone na granicy Gór Żelaznych i Niziny Połabskiej. Leży ono w Niecce Chrudimskiej nad rzeką Chrudimka, która jest prawym dopływem Łaby. Miasto ma bogatą historię i wiele zabytków, w Czechach określane jest mianem „Aten Wschodnich Czech”. Początki miastu dał dwór książęcy, który powstał tu IX wieku, a w latach 1233-1278 wybudowano na jego miejscu zamek królewski, wokół którego zaczęło powstawać dzisiejsze miasto. Miasto przez wieki, ze względu na swoje położenie przy szlaku handlowym szybko się rozwija. Podupada, kiedy powstaje kolej żelazna, które pomija w początkowym okresie miasto i dociera tu dopiero w 1871 roku. Miasto wtedy staje się spokojną prowincjonalną miejscowością.

Najważniejszą częścią Chrudim jest rynek, na którym stoi katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Stanęła ona na romańskich fundamentach w połowie XIX wieku. Początkowo gotycka budowla ma obecnie neogotycki wykończenie, tuż przed nią stoi piękna kolumna morowa z XVIII w. Warto też zobaczyć kościoły – św. Katarzyny, św. Michała i Podwyższenia św. Krzyża. W rynku znajdziemy sporo ciekawych kamienic i ratusz z XVI wieku w stylu renesansowo-barokowym. Mydlářovski dom, jest obecnie siedzibą Muzeum Kultury Lalkarskiej. Trzeba też konieczne zobaczyć Regionalne Muzeum Chrudima, które składa się z neorenesansowego i neobarokowego skrzydła. Stała ekspozycja przybliża zwiedzającym historię Regionu Chrudim, oraz posiada ciekawe wystawy czasowe.

GPS: 49.95142, 15.7948

Nawiguj: https://goo.gl/maps/3Xek6DgpfGx

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply