Čiernohronská železnica – Čierny Balog

Posted by

Čierny Balog położony jest na Słowacji, na pograniczu Rudaw Weporskich i Kotliny Brezneńskiej. Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu Górny Hron i środkowej Słowacji jest historyczna Czarnohrońska kolejka leśna, której siedziba i główna stacja znajduje się właśnie w Czarnym Balogu. Jej budowę rozpoczęto w 1901 roku, a zakończono w 1908 r. Oczywiście nie powstała do celów turystycznych, lecz głównie do wywozu drewna z okolicznych lasów. Od lat 20. XX wieku służyła również do przewozów pasażerskich między miejscowościami Čierny Balog i Hronec. Początkowo trasa Czarnohrońskiej kolejki była długości 10 kilometrów, ale z biegiem lat wydłużyła się aż do 132 km. Po II wojnie światowej wywóz drewna z lasów przejął bardziej ekonomiczny transport drogowy i w 1982 zawieszono ruch wąskotorówki. Cały tabor miał zostać wtedy zezłomowany, na szczęście miejscowi pasjonaci i sympatycy kolei zablokowali ten pomysł i wielkim wysiłkiem odrestaurowali część torowisk i taboru. W 1992 roku udało się reaktywować kolej, która tym razem zamiast drewna zaczęła wozić turystów. Pierwszy oddany do użytku odcinek liczył tylko 4 km i wagonikami można było dojechać do Vydrovskej doliny. Rok później trasa zyskała kolejne kilometry z Czarnego Balogu do Hroneca. Potem jeszcze kilka razy wydłużono trasę do Chvatimech, a następnie do Dobroč, osiągając w ten sposób całkowitą długość trasy 17 kilometrów. Ponoć są plany dalszej rozbudowy. Aktualne ceny i rozkład jazdy znajdziemy na oficjalnej stronie kolejki https://www.chz.sk/sk/cestovny-poriadok. Warto dodać, że Čiernohronská železnica znalazła się na liście siedmiu cudów kraju bańskobystrzyckiego i przewozi rocznie około 60 tysięcy pasażerów. Oprócz przejażdżki w Čiernym Balogu, na stacji funkcjonuje niewielkie muzeum i wystawa taboru, a w Vydrovskiej dolinie można z kolei zwiedzać leśny skansen.

GPS: 48.74636, 19.65735

Nawiguj: https://goo.gl/maps/c7rSoBaVJrG2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply