Cluj-Napoca (Kluż-Napoka)

Posted by

Cluj-Napoca, po polsku Kluż-Napoka, to jedno z najładniejszych miast Rumunii, i historyczną stolicą Siedmiogrodu. Jest zarazem dużym ośrodkiem administracyjnym, kultury i jest drugim po Bukareszcie miastem uniwersyteckim w Rumunii. Miasto leży na skraju Karpat Zachodnio-rumuńskich, zwanymi Apuseni i jest dobrym punktem wypadowym w te góry.

W samym mieście też nie będziemy się nudzić, gdyż czeka tu na nas mnóstwo ciekawych i dobrze zachowanych zabytków. Najcenniejszym z nich jest gotycki kościół św. Michała z XIV wieku, jest to data rozpoczęcia budowy, gdyż ciągnęła się ona przez wiele lat. Po jej ukończeniu świątynia, była pierwszym kościołem halowym o jednakowych nawach w Transylwanii i drugim co do wielkości po braszowskim Czarnym Kościele w Rumunii. Przed kościołem stoi najważniejszy pomnik w mieście, jest to wizerunek króla Węgier Macieja Korwina na koniu, został tu ustawiony w XIX wieku. W mieście też znajduje się jego rodzinny dom z XV wieku. Druga ważna budowla sakralna to barokowa katedra greckokatolicka z lat 1718-1724. Poza tym warto zobaczyć kościoły: gotycki reformowany z lat 1486–1510, franciszkanów z XIII w., pijarów z lat 1718-1724, unitariański z lat 1792-1796, boba z 1801–1803, ewangelicki z 1816–1829, św Piotra 1844–1848, i reformowany z lat 1828–1879. W zabytkowym centrum znajdziemy też kilka pałaców, barokowy węgierskiego rodu Bánffych XVIII w., Pałac Rhédeyów, Pałac Jósików, Pałac arcybiskupów prawosławnych, Pałac Babosa i Pałac Székiego. Najważniejsze place w mieście to Piața Unirii, Avrama Iancu, Plac Mihai Viteazul i Plac Luciana Blagi z Biblioteką Uniwersytecką. Wokół nich skupiły się zabytkowe kamienice i budynki z różnych okresów. Miasto w całej okazałości możemy zobaczyć z wieży kościoła św. Michała, która jest udostępniona odpłatnie dla turystów

Historia miasta sięga czasów prehistorycznych, kiedy to Rzymianie podbili tutejsze ziemie i założyli tu obóz o nazwie Napoca. Wkrótce miasto osiągnęło status kolonii. Napoka została stolicą prowincji Porolissensis. Największy rozwój miasta przypadł na okres kiedy było ono w granicach Węgier i Księstwa Siedmiogrodu. W tym okresie, w 1270 roku Kluż otrzymał prawa miejskie od króla Stefana V i od tego momentu nastąpił bardzo szybki rozwój miasta, które stało się głównym centrum kulturalnym i religijnym. Stefan Batory ufundował tu Kolegium Jezuickie w 1581 r. Ciekawostką jest to, że miejsce to stało się głównym ośrodkiem działalności braci polskich wypędzonych z Polski około 1660 r. Została tu też wydana pierwsza gazeta na Węgrzech oraz powstał tu pierwszy teatr. Do Rumunii Kluż powrócił dopiero na mocy traktatu paryskiego w 1947 r.

GPS: 46.76974, 23.59033

Nawiguj: https://goo.gl/maps/E9d6j1eBkFt

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply