Cmentarz Ewnagelicki w Moczydlnicy Dworskiej

Posted by

Mało jest na Dolnym Śląsku tak pieczołowicie i ładnie odrestaurowanych nekropoli jak ta Moczydlnicy Dworskiej. Tutejszy cmentarz ewangelicki po II wojnie światowej był całkowicie zrujnowany, ale znalazła się firma, która wyłożyła pieniądze na renowację tego miejsca, było to przedsiębiorstwo Südzucker Polska S.A., czyli spółka cukrowa. A wiecie dlaczego akurat firma branży cukrowniczej zainteresowała się starym ewangelickim cmentarzem, gdzieś w małej dolnośląskiej wiosce? Otóż dlatego, że spoczywa tu Franz Karl Achard, twórca pierwszej na świecie cukrowni pozyskującej cukier z buraków cukrowych. Relikty tej cukrowni można zobaczyć nieopodal, w wiosce Konary – https://grupabiwakowa.pl/pierwsza-na-swiecie-buraczana-cukrownia. Renowacja tego miejsca miała miejsce w 2010 roku, a obecnie cmentarzem opiekują się uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Wołowie. Cmentarz znajdziemy w szczerym przy drodze nr 334, pomiędzy wioskami Moczydlnica Klasztorna a Moczydlnica Dworska.

GPS:

  • 51.4012, 16.59582

Nawiguj: https://goo.gl/maps/KePKdTQFM912

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacjim

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply