Cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym

Posted by

Kazimierz Dolny nas Wisłą od wieków związany był z mniejszością żydowską, pierwsze wzmianki o gminie żydowskiej w tym miejscu pochodzą już 1507 roku. Położenie miejscowości na szlaku handlowym sprawiło, że żydzi chętnie robili tu interesy i się osiedlali. Miasto się szybko rozwijało i dosyć szybko okazało się że żydowska nekropolia na końcu ul. Lubelskiej stała się zbyt mała, więc w 1792 roku wytyczono nowy kirkut przy ulicy Czerniawy. Kres prosperity żydowskiej w Kazimierzu Dolnym przyniósł wybuch II wojny światowej. Stary cmentarz został zdewastowany przez Niemców, a macewami brukowano ulice. Tego okresu nie przetrwał też cenny nagrobek cadyka Ezechiela Tauba. W miejscu starego cmentarza jest obecnie boisko szkolne.

Do dziś zachował się jedynie młodszy kirkut na zboczu wąwozu na Czerniawach. Choć miejsce to ma też bardzo tragiczną historię, gdyż dokonywano tu egzekucji ludności żydowskiej i chrześcijańskiej. Cmentarz przez lata był opuszczony i zaniedbany, dopiero w latach osiemdziesiątych z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu, Muzeum Nadwiślańskiego i Urzędu Konserwatora Zabytków uporządkowało teren, a z uszkodzonych macew wymurowano lapidarium. Najstarszy zachowany nagrobek na cmentarzu pochodzi z połowy XIX stulecia. Przy nekropoli urządzono niewielki parking, z którego łatwo dojdziemy na cmentarz.

GPS: 51.31373, 21.95256

Nawiguj: https://goo.gl/maps/GDKeGJY7tAJ2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply