Collegium Augusteum i Dom Lutra w Wittenberdze

Posted by

Współrzędne GPS:
51.864362, 12.652290
Kraj / województwo:
Niemcy / Saksonia-Anhalt
Opis atrakcji:
Jednym z najważniejszych zabytków i miejsc, gdzie swoje pierwsze kroki kierują turyści jest Lutherhaus, czyli Collegium Augusteum i Dom Lutra. Jest to późnogotycki gmach należący do uniwersytetu, na którego dziedzińcu znajduje się dawny dom Marcina Lutra. Pierwotnie były to zabudowania klasztoru augustiańskiego, bo Marcin Luter jeszcze jako zakonnik mieszkał w celi. Po zerwaniu z kościołem katolickim, Luter pozostawał pod ochroną księcia Saksonii i mieszkał nadal w izbach klasztornych, które oddzielono od budynku klasztornego w XVIII w.

W 1564 roku spadkobiercy Lutra sprzedali budynek uniwersytetowi, który urządził tu dom dla stypendystów. Potem dom przeszedł na własność seminarium ewangelickiego. W 1834 r. powstała tu szkoła dla biednych im. Marcina Lutra. W latach 1853-56 przeprowadzono prace restauracyjne pod kierownictwem berlińskiego architekta Friedriecha Augusta Stülera.

Dziś jest to trójkondygnacyjny budynek, na planie prostokąta w stylu późnego gotyku. Do domu prowadzi kamienny portal zamkniętym łukiem w typie oślego grzbietu zwieńczony kwiatonem. W 1877 roku z inicjatywy burmistrza Schilda urządzono tu muzeum historii reformacji. W skład muzeum wchodzi przede wszystkim Lutherstube, czyli pokój mieszkalny reformatora. . Ponadto w muzeum zachowały się cenne dzieła z czasów reformacji w Niemczech.

Zobacz na pełnej mapie Collegium Augusteum i Dom Lutra w Wittenberdze

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply