Crno jezero

Posted by

Jezioro Czarne leży w Czarnogórze w Górach Durmitor. Jest to jedno z najłatwiej dostępnych polodowcowych jezior w tych górach, gdyż dojdziemy tu w około 30 min z miasteczka turystycznego Žabljak. Crno jezero leży już w obrębie Parku Narodowego Durmitor znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Jest to piękne miejsce, lecz w sezonie trochę tu tłoczno, więc lepiej przyjechać tu przed lub po wakacjach. Jezioro położone jest na wysokości 1416 metrów i napełniają go liczne górskie strumienie i topniejące śniegi. Z racji wysokiego położenia temperatura wody w lecie sięga maksymalnie 24 stopni C.

Jezioro Czarne rozlewa się u podnóża szczytu Međed i ma powierzchnię 0,515 km kwadratowych. Składa się ono z dwóch mniejszych jezior: Wielkiego Jeziora ( Veliko jezero ) i Małego Jeziora ( Malo jezero ), połączonych niewielkim przesmykiem. Latem, kiedy jezioro nie jest już zasilane topniejącym śniegiem przesmyk wysycha i tworzą się wtedy osobne jeziora. Duże jezioro ma wtedy powierzchnię 0,338 km2, maksymalną głębokość 24,5 m, maksymalną długość 855 m, a maksymalną szerokość 615 m. Natomiast Małe jezioro ma powierzchnię 0,177 km2, maksymalną głębokość 49,1 m, maksymalną długość 605 m, a maksymalną szerokość około 400 m. Różnica poziomów pomiędzy jeziorami może wtedy wynosić nawet 4 metry.

Ciekawostką jest to, że mniejsze jezioro ma większą objętość wody, gdyż jest dużo głębsze od jeziora dużego. Kiedy już dotrzemy nad jezioro czeka nas tu sporo atrakcji. Przede wszystkim niesamowite są tu widoki i odbijające się w wodzie potężne szczyty Durmitoru. Jezioro możemy obejść 3,5 kilometrową ścieżką spacerową. Możemy też wypożyczyć łódź wiosłową i popływać po Wielkim Jeziorze, małe jest niedostępne dla jednostek pływających. Dla lubiących adrenalinę czeka tyrolka, a na głodnych restauracja Katun serwująca tradycyjne dania kuchni czarnogórskiej.

GPS: 43.14776, 19.09673

Nawiguj: https://goo.gl/maps/peZxKiFuuuQ2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply