Czarne

Posted by

1. GPS: 49.470877, 21.378374
2. Nazwa miejsca: Czarne – dawna łemkowska wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa – Beskid Niski. 
3. Kraj: Polska, województwo: małopolskie, powiat: Gorlice.
4. Rodzaj miejsca: Parking lub miejsce odpoczynku bez infrastruktury.
5. Okolica: łąka/góry/strumyk.
6. Rodzaj nawierzchni miejsca: droga szutrowa.
7. Dojazd drogą: asfaltową/szutrową.
8. Dla pojazdów: wyżej zawieszonych – od strony Gładyszowa przejazd przez strumyk.
9. Ilość miejsca: kilka pojazdów.
10. Infrastruktura: brak.
11. Ognisko: możliwość rozpalenia/grilla.
12. Opał: trzeba trochę poszukać/brak lepiej przywieźć ze sobą.
13. Możliwość rozbicia namiotu: Tak.
14. Niedogodności i zakazy: słaba droga dojazdowa, w pobliżu mało uczęszczana droga.
15. Inne zalety: walory historyczne. Pozostałości Ruskiej Ludowej Republiki Łemków – niewielkiego państwa łemkowskiego utworzonego w wyniku rozpadu Austro-Węgier. Wieś Czarne położona jest nad potokiem który jest dopływem Wisłoki. Nazwa jej wzięła się od czarnego koloru wody w strumieniu. Otoczona jest od północy Żydówką (665 m) , górą Sucha (687 m) , od południa górą Czarna (703 m). W 1880 roku stały 54 domy, żyło 330 Rusinów i Polaków. Oprócz rolnictwa i hodowli zajmowano się tkactwem oraz wydobywaniem i destylacją nafty. Istniała szkoła jednoklasowa. W 1914 i 1915 roku toczyły się w okolicy walki, wioska kilka razy przechodziła z rąk do rąk. Na zachód od Czarnego front utrzymywał się całą zimę, aż do mają 1915 roku. Podczas II wojny światowej około 20 mieszkańców wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec. Część z nich wyjechała później do Ameryki. W 1945 roku większość mieszkańców Czarnego, Łemków, wyjechała na Ukrainę, między innymi w okolice Kałusza i Charkowa . Pozostałych 11 rodzin, około 50 osób, w ramach akcji ” Wisła” wysiedlono na ziemie zachodnie w okolice Legnicy i Ścinawy.

Pełno cmentarzy (Wielka Wojna), kapliczek prawosławnych i grekokatolickich. Centralnie we wsi znajdują się drewniane drzwi, symbol nieistniejącej wsi, tego że kiedyś tętniło tutaj życie. Rewelacyjny skrót do m. Krępna (Magurski Park Narodowy) i dalej Bieszczady.

16. Zasięg i internet: brak!! Nie ma nic.
17. Data pobytu: 05.2019

„Ku przestrodze potomnych spoczywa pod tym krzyżem kilkuset żołnierzy Wehrmachtu. Wszyscy zginęli w okrutnej i zapomnianej bitwie o karpackie przełęcze , która końcem roku pochłonęła ponad 130 tysięcy istnień ludzkich… Światło i szum lasu grają nad świeżym grobem. Śmiertelnej ciszy przysłuchują się Miłosierne Gwiazdy Boże.”

Dodał: Witold Chojnacki 

Zobacz na pełnej mapie Czarne

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply