Człowiek z Begby

Posted by

Norwegia, Sellebakk

Znajduje się tu 170 rysunków z epoki brązu przedstawiających m.in. ludzi, łodzie, pojazdy, konie. Najbardziej znany jest rysunek mężczyzny, nazywanego Człowiekiem z Begby. Narysowanych mężczyzn jest więcej, co powinno być łatwe do zobaczenia… Badacze przypuszczają jednak, że nie są to prawdziwi, żyjący mężczyźni, lecz raczej bóstwa lub postaci z mitów. Begby jest określane jako miejsce spotkań ludzi i bóstw z epoki brązu.

Nieopodal rysunków znajduje się również wgłębienie w skale – kocioł erozyjny (nazywany przez Norwegów „garnkiem trolla”), powstały w czasie epoki lodowcowej. Nawet dzisiaj ten kocioł wypełnia się wodą. Rysunki ludzi i łodzi zostały wyrzeźbione w skale właśnie tam, gdzie spływała woda, która uwidaczniała rysunki. Mogło to mieć związek z religijnymi rytuałami, a woda mogła nadawać mocy składanym prośbom. Dzisiaj nie trzeba czekać na deszcz, aby zobaczyć rysunki; są pomalowane na czerwono.

Rysunki na skałach są ogólnodostępne; nie jest to jakiś specjalnie wydzielony, ogrodzony teren z kontrolą wstępu, jak można by się spodziewać. Ot, skałki nieopodal jakichś wiejskich zabudowań z kilkoma tablicami informacyjnymi i prośbą, aby nie deptać rysunków.

GPS: 59.22175, 11.00891

Nawiguj: https://goo.gl/maps/oBrdz3txPahbLfWGA

Dodała: Beata Kamieniarz

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply