Dabarska pećina

Posted by

Jaskinia Dabara znajduje się w okolicy miasta Sanski Most w Bośni i Hercegowinie. Położona jest w sąsiedztwie wsi Dabar i wielkiego wywierzyska Dabarsko Vrelo, dającego początek rzeki Dabar. Jaskinia znajduje się w malowniczej dolinie Gór Dynarskich i do dziś nie została do końca zbadana. Nie wiadomo jaka jest jej długość i głębokość. W dolnych jej częściach znajduje się podziemne jezioro, które w czasie deszczowej pogody zalewa też wejście do jaskini.

Podczas badań archeologicznych natrafiono tu ślady świadczące, że w prehistorii była ona zamieszkiwana. Znaleziono tu przedmioty i szczątki dawnych mieszkańców tych terenów. W podziemnym jeziorze znaleziono endemiczny gatunek ryby przystosowany do życia w wyjątkowo ciemnych miejscach. Jaskinia jest otwarta, lecz nie oświetlona i nie przystosowana do zwiedzania. Bez przygotowania i specjalnego sprzętu lepiej się nie zapuszczać w jej otchłań.

Wywierzysko Dabarsko Vrelo możecie zobaczyć tutaj – https://grupabiwakowa.pl/dabarsko-vrelo

GPS: 44.71011, 16.63875

Nawiguj: https://goo.gl/maps/pLxBiciA6r1ZvJaQ6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply