Dabarsko Vrelo

Posted by

Dabarsko Vrelo jest potężnym i pięknie położonym wywierzyskiem w Górach Dynarskich, w Bośni i Hercegowinie. Swój bieg zaczyna tu rzeka Dabar, która po kilku kilometrach wpada do Sany. Jest to bardzo urokliwe miejsce, znajduje się w bezludnej dolinie, niedaleko miasta Sanski Most. Woda wypływa tu z potężnej jaskini (Dabarska pećina), do której wejście znajduje się obok źródła, pokażę ją w kolejnym wpisie.

Wypływająca woda ma bardzo wartki nurt, a skalny próg tworzy tu niewielki wodospad. Obok źródła zachował się niewielki młyn wodny z poziomym kołem młyńskim. W pobliże tego miejsca, do wioski Brajića Tavan można dojechać, lecz ostatni odcinek około kilometra trzeba dojść pieszo. Dabarsko Vrelo widać już z daleka, a trasa jest wyraźna więc trudno tu zabłądzić. Wycieczka w obie strony nie powinna nam zająć więcej niż 1,5 godziny ze zwiedzaniem, trasa nie jest zbyt forsowna, lecz końcowe zejście do doliny jest dosyć strome.

GPS: 44.70961, 16.63973

Nawiguj: https://goo.gl/maps/s1fbLq7diX9z2ECm9

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply