Dawne Sianki

Posted by

Sianki przed wojną były wielkim i znanym kurortem w Bieszczadach, było tu mnóstwo hoteli i schronisk turystycznych i w owych czasach dorównywały popularnością nawet Zakopanemu. Po wojnie zostały jednak przedzielone na pół granicą państwową z ZSRR. Wieś, która znalazła się po stronie polskiej została wysiedlona, a drewniana zabudowa zniszczona, ocalała natomiast część znajdująca się w Związku Radzieckim, a obecnie w Ukrainie. Jednak i po drugiej stronie granicy nie zachowały się żadne budynki świadczące, że była to kiedyś duża miejscowość wypoczynkowa. Po stronie polskiej tereny dawnej wsi były niedostępne dla zwykłego śmiertelnika, gdyż wtedy granica była gorliwie chroniona i przebywanie w tej strefie było zabronione. Dziś już możemy trochę tego skrawka ziemi zobaczyć i dojść znakowaną ścieżką aż do źródeł Sanu. Jednak z dawnej części Sianek możemy zobaczyć tylko cerkwisko, i cmentarz z zachowanym nagrobkiem hrabiny Stroińskiej, który opiszemy w osobnym wpisie. Jednak Inne tereny Sianek z pozostałościami dworu i młyna i dziś nie są łatwo dostępne, gdyż leżą na terenie Parku Narodowego. By pospacerować po tych terenach trzeba uzyskać zgodę PN, a jak już się to uda, to trzeba podczas wędrówki bardzo uważać. Bardzo dużo tu ukrytych w chaszczach miejsc po dawnych gospodarstwach i niezabezpieczonych niczym studni i piwnic, więc o wypadek nie trudno. Nie prowadzą tu żadne ścieżki, a przyroda dobrze maskuje wszystkie pamiątki po dawnej wsi. Jednak dla kogoś, kto interesuje się historią tego miejsca, taka wycieczka będzie wielką frajdą, tym bardziej, że nie wielu ma możliwość zobaczyć to miejsce. Nie radzę jednak eksplorować tego miejsca bez wspomnianego pozwolenie. Teren patrolowany jest oprócz Straży Parkowej też przez Straż Graniczną, która współpracuje z PN i wyłapuje amatorów wędrówki poza szlakiem.

GPS: 49.0191, 22.88899

Nawiguj: https://goo.gl/maps/F33MsLPj8ZT2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply