Dawny Browar Piastowski

Posted by

Współrzędne GPS:
51.128593597070534, 17.053163117638864
Kraj / województwo:
Polska / Dolnośląskie
Opis atrakcji:

Browar powstał w latach 1893–1894. Z archiwach Muzeum Architektury we Wrocławiu znajdują się dokładne, niemal kompletne projekty architektoniczne dotyczące browaru wykonywane przez kolejnych właścicieli aż do II wojny światowej. Od południa działka graniczyła z obecną ul. Jedności Narodowej, od której był oddzielony parkanem. Od wschodu browar graniczył z Breslauer-Actien-Malzfabrik, której pierwsze budynki powstały w latach 1891–1893. Na południe od słodowni, pomiędzy browarem a kanałem żeglugowym mieściła się niewielka działka z dwoma domami mieszkalnymi i stajniami restauratora Roberta Scholza. Budynki Browaru Pfeifferhof Carla Scholza zostały zaplanowane na ortogonalnej siatce. Od strony ulicy wybudowano budynki reprezentacyjne. Osią kompleksu była biegnąca z południa na północ wewnętrzna droga wybrukowana kostką granitową, łącząca bramę wjazdową z obrotnicą kolejową. Wzdłuż tej drogi istniały tory, stanowiące bocznicę kolejową. W centrum założenia znajdował się główny budynek fabryczny z leżakownią piwa, kadziami fermentacyjnymi i chłodnią. Przed nim istniał obszerny plac manewrowy. Po prawej strony wjazdu wybudowano reprezentacyjną dwukondygnacyjną willę przeznaczoną na biura i mieszkania dla kadry kierowniczej browaru. Na tyłach działki, od strony linii kolejowej znajdowały się warsztaty bednarskie i stajnie. Wszystkie budynki przemysłowe posiadały murowane ściany obwodowe wzmacniane żelaznymi lub stalowymi wewnętrznymi szkieletami.

Budynki browaru zostały zbudowane w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi, choć o zredukowanych do minimum cechach stylowych. Wszystkim nadano identyczne lico z czerwonej cegły, rozdzielonej pasami z ciemnej cegły szkliwionej. Elementy ozdobne, takie jak triforia czy blendy, były stosowane oszczędnie, by nie zaciemnić przemysłowego charakteru kompleksu. Bardziej dopracowana formalnie jest elewacja budynku mieszkalnego z okrągłą narożną wieżyczką.

W latach 1895–1910 nie zaszły większe zmiany w architekturze samego browaru, jednak rozwinęło się jego otoczenie. Ówczesna Matthiasstraße, przy której stał browar, przekształciła się w elegancją arterię z dwoma szpalerami drzew. Uregulowano koryto Starej Odry, a od jej strony zachodniej utworzono kanał żeglugowy z nabrzeżem ułatwiającym dostawy do browaru i słodowni. W 1910 roku, po przejęciu Browaru Pfeifferhof Carla Scholza przez koncern Schultheissa nastąpiła rozbudowa browaru. Z tego okresu najbardziej wyróżniającymi się budynkami jest butelkownia oraz dobudowana do głównego budynku produkcyjnego monumentalna wieża ciśnień. Warto zaznaczyć, że prócz chęci usprawnienia produkcji piwa, rozbudowie towarzyszyła troska o układ urbanistyczny całego zespołu budynków. Przede wszystkim ten fakt był motywacją do budowy wieży ciśnień, która stała się główną dominantą tuszującą istnienie niezgranych kominów.

W 1945 roku, Polacy zastali tu starą, lecz niezniszczoną infrastrukturę. Pierwsze butelki z polskim, powojennym piwem pojawiły się na wrocławskich stołach w styczniu 1946 roku, zaś uroczyste i oficjalne uruchomienie Browaru Piastowskiego miało miejsce w lutym tego roku. Pierwsza produkcja w swoim asortymencie miała piwo jasne, pełne i słodowe. Rok 1946 zakończono finalną produkcją 45 tysięcy hektolitrów piwa. Za czasów PRL wrocławskie piwo Piast gościło na stołach w ZSRR, USA i Australii. Wrocławską słodownię browaru odbudowano w latach 1951-1954. Do tego czasu korzystano z pomocy słodowni w Strzegomiu i Niemczy.

Browary Dolnośląskie Piast zostały sprzedane w dniu 23 stycznia 1996 roku obywatelowi Polski i Niemiec - Ryszardowi Varisella. Kolejnym właścicielem browaru został znany koncern - Carlsberg, który produkował tu piwo do 2004 roku, po czym produkcję Piasta przeniesiono do Szczecina. W lutym 2007 roku obiekt nabyła amerykańska spółka Clairmont Global. Inwestor planował w tym miejscu rewitalizację i budowę centrum mieszkaniowo-biurowo-handlowe . W 2010 r. spółka zrezygnowała z inwestycji i wystawiła działkę na sprzedaż. 30 sierpnia 2016 r. teren kupiła spółka Archicom. Nowy właściciel wybudował osiedle mieszkaniowe Browary Wrocławskie. Na terenie dawnego browaru powstały również obiekty biurowe oraz lokale handlowo-usługowe.

Źródło: Wikipedia

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply