Demianowska Jaskinia Lodowa

Posted by

Wejście do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej znane było od niepamiętnych czasów. Usytuowane jest w zboczu góry na wysokości 969,5 m n.p.m. ok. 1 km od parkingu. Pasterze i myśliwi schodzili latem ku jej wejściu by odsapnąć od upału i ochłodzić się. Nikt jednak nie miał odwagi, by wejść dalej do jej wnętrza, aż do dnia 15 czerwca 1870 roku, kiedy to młody, 24-letni inżynier górniczy Eugen Ruffínyi wraz z towarzyszami opuścili się na jej dno i w ten sposób dokonali niezwykłego odkrycia.
Zalodzenia, które istnieje tu od około 250 tysięcy lat.
Zwiedzając jaskinię z chodzimy w dół śladem jej odkrywców po metalowych stopniach.
Schodzimy coraz niżej pod niskimi stropami skalnymi, by za niedługo wejść w lodowy tunel i rozpocząć lodową wędrówkę. Dalsza wędrówka prowadzi nas tunelami i grotami wypełnionymi masami lodu, lodowymi stalagmitami oraz stalagnatami, cudownie i niesamowicie wyglądają zamarznięte wodospady. Temperatura powietrza utrzymuje się cały rok pod punktem zamarzania. Niesamowite oświetlenie mas lodowych i sama gra światło cieni, ukazuje niezwykłe piękno tego lodowego świata. Najbardziej okazałą grotą jest Wielka Sala, imponuje wielkością i ilością nagromadzonego w niej lodu. Sala ta ma 72 metry długości, 36- 42 metrów szerokości i 9-11 metrów wysokości. W zlodowaciałej części Wielkiej Sali przeciętna roczna temperatura powietrza wynosi –1,0°C. Grubość lodu pod naszymi nogami osiąga 27 metrów. W Wielkiej Sali znajduje się najpiękniejszy i jednocześnie najcenniejszy lodowy twór zwany Studnią. Wytworzony został przez wodę przesiąkającą przez otwór w stropie, która opadając drąży w lodowym filarze wklęśnięcie wypełnione małym jeziorkiem. Z jeziorka tego wypływa strużka Żywej Wody.
Czas zwiedzania to ok. 30-40 minut. W tym czasie po kolejnych komnatach i korytarzach oprowadza nas przewodnik , niestety nie udało nam się trafić na przewodnika z językiem polskim więc weszliśmy z grupą Słowaków lub Czechów. Nie rozróżniam tych języków.
Niemniej jednak jest to naprawdę magiczna kraina Królowej lodu polecam wszystkim, odwiedzenie tego kolejnego zakątka natury, zaliczanego i wpisanego w listę światowego dziedzictwa Unesco.
Wchodząc w ten  zimny magiczny świat, należy pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłej wierzchniej odzieży.

Nawiguj: https://goo.gl/maps/wQkKvpv56gv

Dodał: Burstner PL

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply