Demianowska Jaskinia Wolności

Posted by

Demianowska Jaskinia Wolności (Słowacja)

Wejście do jaskini znajduje się 67 metrów wyżej parkingu. Prowadzi do niego betonowy chodnik trawersujący po zboczu góry o długości około 400 m. 
Zwiedzanie Demianowskiej Jaskini Wolności odbywa się dwoma wariantami. Tradycyjną trasa o długości 1150 m i różnicy wysokości 86 m lub ekskluzywną o długości 2150 m o tej samej różnicy wysokości.
Temperatura powietrza wewnątrz niej waha się od 6,1 do 7,0 °C, a wilgotność względna od 94 do 99%
Przemierzana przez nas trasa podziemnej wędrówki, to odkrywane kolejne komnaty o niespotykanej różnorodności kolorów i kształtów nacieków skalnych stalaktytów, stalagmitów oraz stalagnatów
większe i mniejsze, ale też kilka bardzo potężnych nacieków o wdzięcznych nazwach Komora Wielka, Sala Różowa i Galeria Kralowa.
W wielu miejscach tworzą różnobarwne draperie kalcytowe, a nawet wodospady
Do tego dochodzi wiele jeziorek z unikalnymi formami nacieków, w połowie trasy schodzimy do najniższego punktu wędrówki gdzie napotykamy podziemną rzekę Demanówkę,
która mieni się niezliczoną ilością kolorów minerałów skalnych.
W tych bajecznych korytarzach wyzwala się pragnienie utrwalenia wszystkiego na fotografiach jednak jakie zdziwienie mnie ogarnęło gdzie przeglądając później zdjęcia nie oddawały nawet 50% kolorów i przestrzeni której doświadczyłem.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, w ciekawszych miejscach przewodnik włącza nagrany komentarz w języku danej wycieczki, nam się udało wejść z grupą polską, wiec komentarz był w naszym języku. Jednak zaraz po jego wysłuchaniu jesteśmy niemalże „przeganiani” do następnej komory. I to jest jedyna rzecz, która mnie tu irytuje.
Chciałbym stanowczo powiedzieć, że przewidywany 60 minutowy czas zwiedzania Demianowskiej Jaskini Wolności trasą tradycyjną – naprawdę za krótko aby rozkoszować się się otaczającym czarującym i hipnotyzującym światem. Za głośno jest aby rozkoszować się niesamowitą ciszą, która raz po raz zakłócana jest przez dźwięk wpadające krople w niewielkie kolorowe jeziorka. Możemy doświadczyć prawdziwego dźwięku surround 3D, nieosiąganego na najlepszym sprzęcie HiFi.
Wilgotność powietrza powoduje iż czujemy jakby się tlen wlewał w nasze płuca.

Chciałbym wszystkim polecić odwiedzenie tego magicznego świata. I poczuć to niespotykane piękno natury.

Nawiguj: https://goo.gl/maps/inrb8MUauuA2

Dodał: Burstner PL

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply