Demianowska Jaskinia Wolności

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Demianowska Jaskinia Wolności (Słowacja)

Wejście do jaskini znajduje się 67 metrów wyżej parkingu. Prowadzi do niego betonowy chodnik trawersujący po zboczu góry o długości około 400 m. 
Zwiedzanie Demianowskiej Jaskini Wolności odbywa się dwoma wariantami. Tradycyjną trasa o długości 1150 m i różnicy wysokości 86 m lub ekskluzywną o długości 2150 m o tej samej różnicy wysokości.
Temperatura powietrza wewnątrz niej waha się od 6,1 do 7,0 °C, a wilgotność względna od 94 do 99%
Przemierzana przez nas trasa podziemnej wędrówki, to odkrywane kolejne komnaty o niespotykanej różnorodności kolorów i kształtów nacieków skalnych stalaktytów, stalagmitów oraz stalagnatów
większe i mniejsze, ale też kilka bardzo potężnych nacieków o wdzięcznych nazwach Komora Wielka, Sala Różowa i Galeria Kralowa.
W wielu miejscach tworzą różnobarwne draperie kalcytowe, a nawet wodospady
Do tego dochodzi wiele jeziorek z unikalnymi formami nacieków, w połowie trasy schodzimy do najniższego punktu wędrówki gdzie napotykamy podziemną rzekę Demanówkę,
która mieni się niezliczoną ilością kolorów minerałów skalnych.
W tych bajecznych korytarzach wyzwala się pragnienie utrwalenia wszystkiego na fotografiach jednak jakie zdziwienie mnie ogarnęło gdzie przeglądając później zdjęcia nie oddawały nawet 50% kolorów i przestrzeni której doświadczyłem.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, w ciekawszych miejscach przewodnik włącza nagrany komentarz w języku danej wycieczki, nam się udało wejść z grupą polską, wiec komentarz był w naszym języku. Jednak zaraz po jego wysłuchaniu jesteśmy niemalże „przeganiani” do następnej komory. I to jest jedyna rzecz, która mnie tu irytuje.
Chciałbym stanowczo powiedzieć, że przewidywany 60 minutowy czas zwiedzania Demianowskiej Jaskini Wolności trasą tradycyjną – naprawdę za krótko aby rozkoszować się się otaczającym czarującym i hipnotyzującym światem. Za głośno jest aby rozkoszować się niesamowitą ciszą, która raz po raz zakłócana jest przez dźwięk wpadające krople w niewielkie kolorowe jeziorka. Możemy doświadczyć prawdziwego dźwięku surround 3D, nieosiąganego na najlepszym sprzęcie HiFi.
Wilgotność powietrza powoduje iż czujemy jakby się tlen wlewał w nasze płuca.

Chciałbym wszystkim polecić odwiedzenie tego magicznego świata. I poczuć to niespotykane piękno natury.

Nawiguj: https://goo.gl/maps/inrb8MUauuA2

Dodał: Burstner PL

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply