Dobrowoda

Posted by

Dobrowoda, to podlaska wieś w powiecie hajnowskim, w gminie Kleszczele. Kiedy pojawi się ona na naszej trasie warto tu zwolnić ze względu na ciekawą architekturę drewnianą, oraz cerkiew pod wezwaniem św. Paraskiewy. Nie jest to zabytkowa prawosławna świątynia, gdyż powstała w latach 50. XX w. Zabytkową, drewnianą cerkiew która stała tu pierwotnie znajdziemy w wiosce Kostomłotów, gdzie została przeniesiona, w czasie gdy podjęto decyzję o budowie cerkwi murowanej w Dobrowodzie.

Dobrowoda leży też na Szlaku Krynic Regionu Puszczy Białowieskiej. Znajduje się tu studnia z bardzo dobrą wodą, która ponoć ma właściwości lecznicze, studnia znajduje się na skraju wsi – 52.56094, 23.38752 Od źródełka pochodzi też nazwa wioski. Woda w źródełku była znana w okolicy, o czym w 1863 r. pisał Paweł Bobrowski: Rzeka Dobrywódka ma wodę o właściwościach leczniczych, które należy jeszcze zbadać, ale bywa ona pomocna przy leczeniu zołzy (w miejscowej gwarze zołotuchi) oraz różnych ran, nawet powstałych w wyniku chorób wenerycznych.

Mieszkańcy Dobrowody uważają wodę w krynicy oraz w potoczku za cudowną. Jak opowiada starsza mieszkanka wsi, zdarzały się uzdrowienia od ślepoty. W Wielki Czwartek mieszkańcy pobierają z krynicy lub z poto-czku wodę, którą wykorzystują do mycia ciała. Samo źródełko przykryte jest zadaszeniem na czterech słupkach, wewnątrz którego znajduje się murowany krzyż z 1959 roku z napisem: Siloju Tvojej Ćestnago i Żivotvoraśćago Kresta sochrani Hospodi nas ot vsiakoj bedy i bolezni. Krest soorużen Bratstvom Dobrivodckim.

GPS: 52.56196, 23.38305

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Kc9NDrtvun6Pce4k7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply