Dolina Beuşniţy

Posted by

Największą atrakcją gór Aninei jest wąwóz Nery, lecz tuż obok znajduje się równie urokliwe i ciekawe miejsce – dolina Beuşniţy. Dojazd do niej nie jest skomplikowany, należy kierować się do wioski Potoc, z której do celu poprowadzą drogowskazy a także nowa, wąziutka droga asfaltowa. Szosa kończy się na skrzyżowaniu i małym parkingu. Prosto, leśna droga prowadzi do leśniczówki Damian, gdzie rozpoczyna się wąwóz Nery, natomiast w lewo poprowadzi trakt doliną potoku Beuşniţa. Droga ta, przejezdna jest dla samochodów osobowych i do leśniczówki Valea Beului oraz gospodarstwa hodowlanego pstrąga, otwarta dla ruchu. Zaraz po wjeździe w dolinę, można podziwiać piękne kaskady, które tworzą się na potoku Beu, zaś większość z nich można spokojnie określić mianem wodospadów. Po około 2 kilometrach dojeżdża się do pierwszego, dużego wodospadu Vaioaga, a o jego istnieniu poinformuje tabliczka przybita do drzewa. By do niego dotrzeć należy zejść stromym zboczem do koryta potoku. Jadąc dalej po lewej stronie mija się sztuczne jeziorko, a tuż za nim wjeżdża się na dużą polanę, na której znajduje się między innymi pole namiotowe, zabudowania leśniczówki oraz ośrodek hodowli pstrąga, gdzie można nabyć świeżą rybę. Na ogrodzonym i zadbanym polu namiotowym znajduje się obszerna, drewniana wiata na wypadek ewentualnej niepogody, zaś wzdłuż drogi wytyczono parking. Miejsce biwakowe jest opisane: https://grupabiwakowa.pl/valea-beiului/ W dalszą drogę w głąb doliny trzeba udać się już pieszo, lecz na zobaczenie najciekawszych miejsc, wystarczy trzygodzinna wycieczka. Trasa biegnie znakowanym szlakiem, który omija gospodarstwo hodowlane i dalej prowadzi starą leśną drogą. Po około półgodzinnej wędrówce dociera się do niewielkiego, krasowego jeziorka Bycze Oko (Lacul Ochiul Boului), które opiszemy w osobnym wpisie.

GPS:

  • 44.92093, 21.77046

Nawiguj: https://goo.gl/maps/KidcJAXna6z

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply