Dolina Białej Opawy

Posted by

Dolina Białej Opawy (Bílá Opava) położona jest w masywie Wysokiego Jesionika (Hrubý Jeseník). Najbardziej spektakularny odcinek tej górskiej rzeki ma długość około 2,5 km i głębokim wąwozem płynie pomiędzy grzbietem Pradziada i Vysokej Holi. Potok na tym odcinku pokonuje różnicę wysokości rzędu 400 m., tworząc na całej długości malownicze kaskady i wodospady. Największy wodospad ( Wielki Wodospad) osiąga wysokość 8 metrów i jest częścią ciągu wodospadów na odcinku 40m, która razem osiąga wysokość 16,4 m. Obszar ten chroniony jest rezerwatem Bílá Opava a doliną poprowadzono bardzo ciekawy, ale trudny szlak koloru żółtego oraz ścieżkę edukacyjną NS Bílá Opava.

Trasa poprowadzona jest licznymi mostkami i drabinkami i są miejsca gdzie ścieżka jest eksponowana i należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza gdy jest mokro. Szlak o długości 3 km prowadzi z Karlova Studánki do schroniska Barborka pod Pradziadem. Po opuszczeniu wąwozu Biała Opawa w miejscowości Vrbno pod Pradziadem łączy się z wodami Czarnej Opawy i Środkową Opawą tworząc właściwą Opawę, która jest dopływem Odry.

GPS:

  • 50.07698, 17.28662

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

[helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”bepcz2″ okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″] [helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”bzcze1″ okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″] [helion_ksiazka ksiegarnia=”bezdroza” ident=”o_001q” okladka=”120×156″ width=”250″ float=”left” opis=”0″ substring=”50″]

Więcej przewodników i map

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply