Dolnośląska Biała Pustynia

Posted by

Miejsce niesamowite i mało znane. Znajdziecie je na zachód od Bolesławca, na północ nad miejscowością Nowogrodziec. Tutejszy krajobraz, choć przemysłowy to zwala z nóg. To potężna hałda kaolinu kopalni Surowców Mineralnych Surmin-Kaolin S.A. Kaolin, to skała osadowa wykorzystywana w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farbiarskim, papierniczym i w medycynie. Tereny te należą do kopalni i oficjalnie jest tu zakaz wstępu, na który wszyscy przymykają oko. Poniżej hałdy znajduje się zbiornik wodny, wykorzystywany jako kąpielisko.

Miejsce to jest też ulubionym plenerem fotografików, często można tu spotkać młode pary. Grupy Pectus i Sumptuastic nagrały tu nawet teledyski. Do hałdy nie dojedziemy samochodem, na wszystkich droga dojazdowych ustawiono zakaz ruchu, choć lokalsi nic sobie z niego nie robią. Jak nie chcemy łamać jednak przepisów to auto najlepiej pozostawić w tym miejscu – 51.219570, 15.388965, lub koło cmentarza – 51.224237, 15.368962. W obu przypadkach musimy dojść kawałek pieszo, ale nie zajmie nam to więcej niż 10 – 15 min My na hałdę weszliśmy w tym miejscu – 51.222302, 15.380368

W słoneczne dni pamiętajcie o zabraniu okularów przeciwsłonecznych, bo krystalicznie biały piasek tak odbija promienie słoneczne, że po kilku minutach na białej pustyni bolą już oczy. Jak chcecie zażyć tu kąpieli, to latem warto zabrać ze sobą stój kąpielowy. Oczywiście wchodzicie tu na własną odpowiedzialność.

GPS: 51.220530, 15.379050

Nawiguj: https://goo.gl/maps/vg7paoLhKrLwYody5

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply