Drewniany kościółek w Kubalonce

Posted by

Współrzędne GPS:
49.601183, 18.896643
Kraj / województwo:
Polska / śląskie
Opis atrakcji:
W Beskidzie Śląskim, na Przełęczy Kubalonka, tuż przy szosie stoi zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem Świętego Krzyża. Został on wzniesiony w 1779 roku w Przyszowicach na Śląsku W obecne miejsce został przeniesiony w latach 1957/58. Świątynia stanowi on przykład ludowego budownictwa o drewnianej konstrukcji zrębowej.
Prezbiterium kościoła wzniesione jest na planie prostokąta, natomiast nawa nawa jest niemal kwadratowa. Dach świątyni kryty jest gontem do poziomu przyziemi. Wewnątrz znajduje się wartościowe wyposażenie pochodzące z XVII i XVIII wieku, a najcenniejsza jest ambona z 1697 roku oraz barokowy ołtarz.
Wyposażenie uzupełniono w różnorodne eksponaty sztuki ludowej z Muzeum z Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Bielska i Cieszyna. Na co dzień świątynia jest zamknięta, do wnętrza wejdziemy tylko w czasie nabożeństw, ale do środka można zajrzeć przez kratę w drzwiach.

Zobacz na pełnej mapie Drewniany kościółek w Kubalonce

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply